Radnice v Rotavě na Sokolovsku se otřásla v základech. Na svou funkci v pondělí rezignoval starosta Jan Slíva (ODS) a v pozici šéfa úředníků končí také Ladislav Sedláček. Stalo se tak poté, co se přišlo na vážné chyby při sestavování rozpočtu na letošní rok. Ukázalo se totiž, že kvůli špatným kalkulacím se městská kasa ocitla doslova na dně. Po pondělní rezignaci město ihned zvolilo nové nástupce. Rotava bude mít nově i dva místostarosty.

Co se stalo? Při sestavování rozpočtu úředníci do rozpočtu nezahrnuli výdaje za některé rozběhnuté investiční akce. Rozpočet tak nepočítal s řadou plateb, kvůli čemuž vznikla v rozpočtu díra 6,5 milionu. Aby pak město nepřišlo o dotaci, dal starosta běz vědomí zastupitelů příkaz k neplánovaným finančním operacím. Slíva znovu přiznal, že chyba vznikla kvůli špatné komunikace mezi úředníky a vedením. O odvolání požádal sám. „Vyvodil jsem osobní zodpovědost, i když si myslím, že se nestalo nic brutálního,“ konstatoval. Připustil, že došlo k porušení rozpočtové kázně. Ve funkci ho od dnešního dne nahradí Iva Kalátová ze Sdružení nezávislých kandidátů.

Na to, že městské kase dochází peníze, se mimo jiné přišlo i v době na čekání na dotaci na zateplení panelových domů ve výši 11,4 milionu. Právě tyto prostředky město proinvestovalo, ale dotace kvůli neúplnosti všech dokladů nedorazila v předpokládané době. Otázkou nyní zůstává, zda budou potrestání i samotní úředníci. Tajemník Sedláček to zatím nechce předjímat vzhledem k tomu, že se rozhodl z funkce odejít na konci měsíce.