Padesát sedm milionů. Tolik peněz potřebuje obec Rovná, aby nastartovala kulturní a společenské dění, oživila vzhled obce a pustila se do nejnutnějších oprav. Alespoň to tvrdí starosta Rovné Jaroslav Janda, který si zpracoval vlastní analýzu na obnovu obce. Potřeba jsou prý nové chodníky, osvětlení, kanalizace či zateplení budov. Jandovi je jasné, že se přeměna nedá uskutečnit hned. Sám počítá, že reálně by se oživení Rovné dalo zvládnout v horizontu deseti až patnácti let. „Do obce, která umírá, se jen těžko přilákají noví lidé. Tady se opravdu musí začít od píky, od kultury, od vzhledu, od zaměstnanosti a tak dále. Vlastně se to všechno točí kolem peněz,“ přiznal starosta.

Situací v Rovné, jež se potýká s vysokou nezaměstnaností, se již zabývalo vedení Karlovarského kraje. A to na svém výjezdním zasedání přímo v obci. „Kraj nám přislíbil jakýsi zvýšený zájem nám pomoci. Jak se to potom v praxi projeví, to už ukáže čas. Vezměte si, třeba taková dotace na sto padesát tisíc korun. Pro velká města je to zanedbatelná částka, ale my za to uděláme třeba větší část chodníků,“ pokračoval Janda s tím, že se Rovná chce stát životaschopnou, zajímavou a bezpečnou obcí s reálnou budoucností. „Jsme sice odlehlá obec, ale zase můžeme nabídnout čisté ovzduší a teoreticky absolutní klid. Rovná má svůj výjimečný ráz a je potřeba to málo, co máme, umět využít,“ prohlásil starosta.

Podle hejtmana Josefa Novotného je důležité najít pro Rovnou zaměstnavatele, který dá místním lidem práci. „Byli jsme také osloveni, abychom byli nápomocni při čerpání peněz z Evropské unie. To jsem starostovi přislíbil. Dále se budeme snažit, aby obec žila i kulturními akcemi,“ uvedl Novotný s tím, že Rovná by měla začít využívat prostředky, které se nabízejí v operačním programu Evropské unie na rozvoj turistického ruchu. „Je tady možné propojit lyžařské stopy či případně vytvořit nějaké zázemí pro turisty,“ navrhl hejtman. „Na závěr jsem starostu požádal, aby mi za půl roku zavolal, jestli něco z těch slibů bylo splněno a zdali jsme tady neseděli zbytečně,“ doplnil.

A co by Rovné podle místních lidí nejvíce prospělo? „Tady je potřeba, abychom měli jistotu, že nám poteče teplá voda, bude hřát topení, budou fungovat výtahy a celkově se zlepší bydlení,“ řekl Václav Červený z Rovné. „Já vám to řeknu na rovinu. Rovná je katastrofa,“ konstatovala stručně další z dotázaných. „Já bych přivítala, aby se tu pro děti udělalo nové hřiště a mohly se chodit někam koupat k vodě. My třeba musíme jezdit až do Sokolova. Rybník tady je, ale strašně špinavý. Když je však dětem horko, tak tam klidně skočí,“ prozradila Zuzana Kavková. Jasno mají i děti. Ty souhlasně volají po novém fotbalovém hřišti. Rády by chodily i na koupaliště. „Jinak se tady jen nudíme, chodíme kolem paneláků a hrajeme si na honěnou,“ zvolal jeden ze školáků. „My chceme minigolf, trampolínu, bazén,“ volal hlouček dětí.