Uprostřed minulé zimy přestala firma Lenoxa dodávat lidem z Rovné teplo. Někteří z nich museli snášet chlad i přesto, že řádně platili nájem. Dopláceli na sousedy, kteří zálohy na otop a vodu neplatili. Na začátku nynějšího zimního období obyvatelé panelových domů, ale i školská zařízení radostně hlásí: Radiátory hřejí a máme teplou vodu!

Situaci v Rovné vyřešil až regulační úřad. Na základě jeho rozhodnutí nyní dodává teplo náhradní provozovatel Dalkia z Mariánských Lázní. Podle starosty Rovné nejdéle však na dvanáct měsíců.
„Od začátku října topí firma Dalkia těm, kteří podepsali přihlášku k odběru tepla. Najdou se i tací, kteří odmítli, a těm firma teplo nedodává,“ řekl starosta Rovné Jaroslav Janda. Jak dále zmínil, mariánskolázeňská firma topí dvěma vchodům, základní a mateřské škole a teplo dodává i občanské vybavenosti. Ne všichni nájemníci však čekali na to, jak dopadnou spory s bývalým dodavatelem, a o topení a teplou vodu se postarali sami.

„Čtyři vchody mají vlastní zdroje a provozují si je samy,“ pokračoval Janda. V Rovné tedy zůstává poslední panelový dům, který je bez dodávek tepla a teplé vody. Starosta tvrdí, že i zde nabízel předsedovi společenství vchodů přihlášku k odběru tepla od firmy Dalkia. Platící nájemníci to prý odmítají s tím, že nebudou topit dlužníkům. Byty jsou dle odhadu starosty obsazené z osmdesáti procent a ohřev vody řeší někteří instalováním bojleru v bytě.
„Problém vidím i v tom, že vlastník může v některých případech pronajmout byt osobě, která po měsíci zmizí bez placení. Majitel bytu to mnohdy zjistí až později,“ dodal Janda.

Nájemníci z panelového domu, ve kterém se netopí, nadávají na zimu. „Bydlím zde bez teplé vody a radiátory jsou studené. Je nám doma s matkou zima a chodíme stále v zimním oblečení. Měsíční nájem řádně platím,“ řekla Gizela Tóthová z Rovné.

Společenství nájemníků oslovilo občany z těchto dvou vchodů písemným prohlášením. „Na základě naší neschopnosti platit zálohy za teplo a TUV nám bylo toto odpojeno. Je na každém, aby si tyto služby zajistil samostatně. Do této situace nás dostali bez zájmu neplatiči.“
Další z oslovených vycházela z domu, kde již radiátory hřejí. „Začali nám topit někdy ve čtvrtek minulý týden. Jsem ráda. Předtím byla hrozná zima a měla jsem z toho zánět průdušek,“ konstatovala nájemnice, která nechtěla zveřejnit své jméno. Kdo nic neponechal náhodě, byli nájemníci vchodů číslo tři a čtyři.

„Lenoxa netopila, tak jsme si s nájemníky našeho panelového domu řekli dost! Od léta máme vlastní zdroj, který zajišťuje teplo a TUV,“ řekla místopředsedkyně společenství těchto dvou vchodů Vlasta Eschlerová. Jak dodala, i oni mají neplatiče, a jeden z nich dluží dokonce sto osmdesát tisíc korun.

Redakci Sokolovského deníku se včera nepodařilo kontaktovat bývalého dodavatele tepla, firmu Lenoxa.