Vypořádat se s vysokou nezaměstnaností se prozatím nedaří obci Rovná. Pokročilá jednání s německou firmou, která měla v obci zájem investovat, zůstala kvůli ekonomické krizi na mrtvém bodě. Vedení obce se tak nyní snaží lákat zaměstnavatele na výhodné podmínky, které jim může zaručit.
„Nabídli jsme zájemcům zadní trakt zdejší základní školy. Chceme jakémukoliv zájemci, který zde nabídne lidem práci, vyjít maximálně vstříc. Nabízíme výhodné podmínky, kdy roční pronájem činí zhruba osm tisíc korun plus energie, což je myslím motivační,“ řekl starosta Rovné Jaroslav Janda s tím, že firma z Německa, která se zabývá výrobou komponentů vzduchotechniky, měla zájem o odkoupení výrobních prostor v obci, včetně zázemí.

Jak dále pokračoval, firmě se líbily podmínky, přístup obce i jasně daná pravidla ve smlouvě. Problém neviděla ani v tom, že zaměstná patnáct a více lidí a zaručí provoz delší než tři roky. Do Rovné chtěla údajně navíc převést až patnáct procent své výrobní kapacity.
„Bohužel souběžně s touhle nabídkou začala většina německých firem stahovat z východní Evropy určité množství výrobní kapacity, byť tvrdí, že to není pravda. Chtějí tak udržet stabilitu zaměstnanosti ve své zemi,“ konstatoval Janda.

I proto se snažil přesvědčit krajské politiky, že mají při hledání investora větší možnosti než samotná obec.
„Pozorně jsme vnímali všechny postřehy starosty Jandy, který má spoustu nápadů. Kraj se mu tedy bude snažit pomoci,“ sdělil těsně po skončení jednání hejtman kraje Josef Novotný.

Obec nabízí mimo výrobní i velké ubytovací prostory. Na potenciálního investora však zatím čeká marně. Je to prý nelehký úkol, lidé tu však stále doufají v lepší obrat. Ti podle starosty pracovat chtějí. Dokazují to i čtyři zaměstnanci, které si Rovná takzvaně vzala z úřadu práce.
„Zaměstnání v místě bydliště vítám, je to velká výhoda, že nemusím nikam dojíždět. Práci jsem nemohla sehnat, a proto jsem ráda za tuto nabídku. Neříkám, že je nějak extra placená, ale jsem na tom pořád lépe než na úřadu práce,“ sdělila jedna z pracovnic provádějící v obci úklidové práce.

Podle Jandy by prý nebyl problém najít v Rovné práci i pro dvacet lidí. Na to ale obci chybí finance. „Úřad práce neplatí ochranné pomůcky nebo náčiní potřebné k práci. Zaměstnal bych více zájemců, ale všechno to jsou obrovské náklady,“ dodal starosta. Ten má navíc obavy, aby občané nerezignovali a příliš si nezvykli na život bez práce.