Až padesátiprocentní nezaměstnanost v obci odhaduje starosta Rovné Jaroslav Janda. Koncem loňského roku totiž odešel z obce největší zaměstnavatel, firma Elektrokontakt, která zaměstnávala zhruba stovku lidí.
„Máme zde vysoký věkový průměr obyvatel. Je zde tři sta voličů, z toho dvě stě v produktivním věku. Ke konci roku jsme měli sedmdesát tři nezaměstnaných. Počítám, že jich bude stále přibývat,“ říká starosta. „U nás je to veliký problém. Rovná byla postavena v době socialismu a cílem bylo ukázat, že je soběstačná. V té době také byla. Byly zde státní statky, které padly. Lidé tam měli práci. Dokonce tady bylo i učiliště. Nyní musejí lidé za prací dojíždět, což je pro většinu z nich neekonomické,“ popisuje situaci Janda. „Dalším problémem je kvalita silnic. Jsme v nadmořské výšce 730 metrů nad mořem a například v zimě se k nám kamiony ani nedostanou,“ uvedl.

Zástupci Rovné se nyní snaží přilákat do obce soukromé firmy a tím nezaměstnanost snížit. „Na svém posledním zastupitelstvu jsme schválili pronájem druhého křídla naší základní školy za velmi výhodných finančních podmínek. Tam by mohlo vzniknout zázemí pro nějakou drobnou výrobu,“ dodal.
V Rovné byl nejprve závod Dexin, následovala keramická výroba a výroba technických pružin.

Společnost Elektrokontakt slibovala podle Jandy do konce roku 2008 práci pro dvě stovky lidí. „Bohužel i na nás dolehla světová ekonomická krize a s ní spojené snížení zakázek, proto jsme byli nuceni provoz v Rovné ukončit,“ uvedl bývalý vedoucí závodu v Rovné Michal Stehlík. „Další závod máme v Plzni a naše mateřská společnost rozhodla o snížení počtu pracovníků i tam,“ doplnil.

Zklamání nad zrušením provozu neskrývají samotní občané v obci. „Pracovala jsem tam více než rok. Je to škoda, že provoz zrušili. Naštěstí nejsem bez práce, protože jsem s koncem firmy odešla do důchodu,“ uvedla jedna z obyvatelek, která však nechtěla prozradit své jméno. Podobně hovořila i další z občanek Růžena Vaňková. „Teď je ta situace špatná. Mnoho lidí je tady bez práce, přitom továrnu hezky opravili,“ řekla. O práci nepřišli například zaměstnanci mateřské a základní školy.