Poradit si bude muset s hromadným odchodem úředníků, ale poprat se také bude muset s přívaly lidí, kteří získávají nájmy u spekulantů s byty a dávají tamnímu sídlišti pořádně zabrat. Důvěru ve volbách získalo v rozhádané Rotavě mládí. Vítězem voleb se stala ČSSD, která získala 33,13 procenta. Do čela města tak pravděpodobně usedne lídr Michal Červenka. V opozici skončí exstarostka Iva Kalátová, již zastupitelé po neshodách nečekaně odvolali zhruba šest měsíců před komunálními volbami. Její ANO 2011 skončilo ve volbách na druhém místě s 20,59 procenty.

Podle informací Deníku se v Rotavě rýsuje koalice ČSSD, která získala sedm mandátů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu, s KSČM (1 mandát), a s ODS (2 mandáty). „Nechali jsme si týden čas na to, aby opadly emoce. Nechceme vytvářet koalici jako takovou. Byli bychom rádi, kdyby se na vedení města podíleli i ti, kteří neuspěli přímo ve volbách, ale představili dobré nápady. Jedná se o členství v komisích a výborech,“ řekl Červenka.

Prioritou podle jeho slov bude stabilizovat samotný chod úřadu. Řada úředníků totiž dala výpověď a další jsou v pracovní neschopnosti. Údajně tak reagovali na to, když byla odvolána exstarostka Kalátová. „V první řadě se pustíme také do posílení městské policie, která by mohla mít 6 až 8 strážníků a fungovala by například o víkendu i čtyřiadvacet hodin denně. Zaměříme se také na její součinnost s asistenty prevence kriminality,“ poukázal Červenka. Reaguje na to, že město čelí migraci lidí, kteří se stěhují do panelových bytů soukromých vlastníků, které skoupili většinou ruští a čeští podnikatelé. Výsledkem je časté porušování nočního klidu nebo tvorba černých skládek v samotném centru.

„Prioritně tak zapracujeme na občanském soužití, kdy strážníci budou bedlivě bdít nad dodržováním našich vyhlášek. Alarmující také je, že třetina lidí v Rotavě neplatila za odpad,“ dodal. Zatím není jasné, kdo obsadí post místostarosty a kdo usedne v radě. Představit to chce koalice až při ustavujícím zastupitelstvu, které má být svoláno na poslední říjnový den.

Exstarostka Kalátová Deníku řekla, že zatím nemá povolební vyjednávání jak komentovat. „Nás ještě s případnou spoluprací nikdo neoslovil,“ sdělila. Jako poražená se po volbách necítí. „Po tom všem, co se na Rotavě proti mé osobě před volbami odehrálo, smekám před těmi voliči, kteří nám dali tolik hlasů,“ reagovala. Osobně se bude po volbách dál věnovat politice, kde působí jako krajská zastupitelka ve výboru pro regionální rozvoj, ve finančním a bezpečnostním výboru. „Metodicky pak pomáhám několika obcím, které mě oslovily s žádostí o pomoc,“ dodala.