Vpravidelné rubrice Čtenář – reportér vám přinášíme zajímavosti od našich dopisovatelů. Dnes je to rozhovor s Miroslavem Bobčíkem, útočníkem hokejového mužstva HC Splav Libavské Údolí - účastníka turnaje neregistrovaných hráčů o Kynšperský pohár.

Jak soutěž vznikla a jak dlouho existuje?

Letošní ročník turnaje, který začal 1.12.2007 a skončil 23. března, byl již desátým, jubilejním a vznikl na základě nápadu rodáka Libavského Údolí Václava Dančáka, který nás vyburcoval jít hrát přátelské utkání s kynšperským mužstvem na zimní stadion do Sokolova. S Kynšperáky hrávali Libavčáci každoročně v zimě na různých zamrzlých rybnících. Tohle pro nás bylo zcela nové a neznámé a všechny to tak chytlo, že se z toho stal později turnaj, který si vzal pod patronát pan Jiří Čámský z Kynšperka, který utkání řídí i jako rozhodčí.

Kolik týmů se turnaje účastní a kolik jich bylo dříve?

V letošním ročníku turnaje i v tom minulém se turnaje účastnila jen tři mužstva, a to Kynšperk nad Ohří, Nebanice a Libavské Údolí. V minulých ročnících však byla mužstva až na výjimky 4. Vzpomínám třeba na Kaceřov, Březovou, Staré Sedlo, Draky a Ford Fencl, kteří v průběhu let tento turnaj hráli. Turnaj jeden čas dokonce připomínal Krajský přebor registrovaných, kdy to pak některé hráče, kteří hráli tzv. rekreační hokej, přestalo bavit, a turnaj byl jeden čas před ukončením. Letošní ročník začal 1. prosince 2006 a skončil 23. března 2007.

Čím to, že obec má svůj hokejový tým a moc lidí o tom neví?

Nemyslím si, že o tom moc lidí neví, jsme docela velká parta lidí a o hokeji se dost bavíme i v obci, také v tisku vychází pravidelně výsledky, což obec reprezentuje. Je to spíš tak, že to moc obyvatele obce nezajímá, berou to jen jako naši zábavu. Pár lidí přijde občas fandit, ale hrací časy bývají v pozdních hodinách, a to se málokomu chce někam jít mrznout na zimák. Snad jen zástupci obce naši činnost oceňují a vítají. Pracujeme i s mládeží a pomáháme při kulturních akcích a odměnou nám jsou příspěvky na pronájem ledových ploch.

Jak často trénujete?

Pokud to jde, jsme v sezóně jednou týdně na ledě, a to i když nehrajeme zápasy, je to finančně náročné, a tak se o nějakém dalším trénování nedá mluvit. Také čas v dnešní době hraje velkou roli, většina z nás dělá na šichty a hodně našich hráčů jsou řidiči z povolání. Každoročně však jezdíme v zimním období na hory na čtyřdenní soustředění, letos jsme byli již počtvrté.

Libavské Údolí má ve svém znaku vlaštovku se čtyřlístkem. Byl by problém jej umístit na dresy?

Dresy jsou drahé a máme jich přes dvacet, určitě by ale nebyl problém nechat znak našít na již vzniklé dresy jako nášivku, bylo by to hezké.

Co plánujete dál?

Loni se nám poprvé podařilo v turnaji zvítězit a letos jsme vítězství obhájili, i když to bylo o poznání těžší. Ve finále jsme v prvním zápase s Nebanicemi prohráli, ale podařilo se nám v dalším zápase vyhrát a vyrovnat sérii a v posledním zápase jsme na hřišti nechali všechno a vyhráli jsme. Stejně tak bychom se rádi i v příštím ročníku dostali do finále, ale víme, že to bude ještě těžší, protože se hráči v turnaji svými výkony vyrovnávají a mělo by se opět do turnaje přihlásit čtvrté mužstvo.

Poslední zápas nechytal Petr Dušek. Proč?

Petr Dušek je naše brankářská jednička, začínal stejně jako my všichni hrát hokej až nedávno, ale od té doby se moc zlepšil a hodně ho to baví, což je pro tým to nejdůležitější. Nemohl chytat rozhodující finále, protože měl problémy s kolenem a již zápasy předtím chytal se sebezapřením. Určitě ho to strašně mrzelo, ale on má velký podíl na celé naší úspěšné sezóně a patří mu za to dík.

Kdo všechno za Libavské Údolí hraje?

Je nás hodně, začnu brankáři: Petr Dušek a Karel Kotous, obránci: Milan Šebestýn, Bohumil Dofek st., Petr Hanzlíček, Tomáš Trepák, Stanislav Marek, Ludvík Mandzák, Miloš Munka a Luboš Konečný, útočníci: Miroslav Bobčík, Pavel Trepák, Ladislav Trepák, Ivan Hanek, Pavel Krajčovič, Radek Jánošík, Tomáš Dlouhý, Stanislav Hradský, Bohumil Dofek ml., Petr Šofrle, Stanislav Němec, Jiří Kuthan, Václav Dančák, Roman Gajič, Michal Fritsch a Petr Zemek, čestným a váženým členem týmu je Jiří Novotný. Snad jsem na nikoho nezapomněl.
Na závěr bych chtěl poděkovat panu Čámskému, který turnaj řídí, také Obecnímu úřadu Libavské Údolí za podporu a všem hráčům, kteří se turnaje účastní, za jejich výkony a přístup, protože je to jen sport a všichni ho děláme jen pro zábavu a potěšení.