Lidé ho mohou vídat v ulicích Lokte s fajfčičkou v ústech a se zcela pohodovým výrazem. Nedávno oslavil životní jubileum a dává si vysoké cíle. O kom je řeč? O starostovi města Lokte Jaroslavu Hlavsovi. Ten poskytl Sokolovskému deníku rozhovor přímo na loketské radnici.

Když vám teď řeknu, abyste se vrátil do Loketských městských lesů, že budete mít opět místo ředitele, a navíc dvakrát větší plat než nyní jako starosta, co byste mi řekl?

Určitě bych tu nabídku nevzal. Funkci starosty jsem vzal především proto, že to byla velká výzva, a já si pořád myslím, že to je výzva a budu se snažit obstát. Přestože mi to přineslo spousty úskalí a finančně jsem si nepolepšil, tak přesto to beru jako prestižní záležitost a chtěl bych dokázat sobě i svým voličům, že se s tím Loktem dají dělat věci. A pořád jsem přesvědčený, že velké věci.

Co vás baví na práci starosty?

Nejvíc mě baví příprava (řekněme) strategických projektů, které mají pro rozvoj města zásadní význam. Nejméně mě baví řešit problémy vznikající špatně nastaveným systémem. Tedy takové ty otravné drobnosti.

Co se vám nepovedlo uskutečnit v komunální politice?

Občas zaslechnu názor, že se ještě nic neudělalo, pořád se jen něco plánuje. Myslím si, že to není pravda. Sehnali jsme dotace na rekonstrukci knihovny a muzea knižní vazby, příští měsíc budeme disponovat vlastní ordinací a lékárnou. Připravili jsme a podali žádosti o dotace na Dvoranu, amfiteátr a infrastrukturu v celkové hodnotě cca 120 mil. Kč. Jak budeme úspěšní v tomto dotačním titulu, se dozvíme během několika měsíců. Během té doby však musíme mít připraveny další neméně hodnotné a významné projekty.
A pak samozřejmě, co se mi zatím nepodařilo narovnat, jsou ty zmiňované systémové nedostatky ve fungování města, tedy i tolik přetřásaný vztah s Technickými službami MaSS. Jedná se o příkazní smlouvu, která je hodně neurčitá a potřebuje naprosto zásadní revizi.

Za co vlastně služby MaSS dostávají měsíčně ty stoprocentní odměny?

Za veřejné osvětlení v celém městě, likvidaci komunálního odpadu, úklid města a údržbu dešťové kanalizace. Nejvíce nespokojenosti vzniká na úseku drobných oprav a úklidu. O problému se mluví asi osm let. Myslím si, že uvádění podrobností by bylo zavádějící. Podstatné je, že obě strany jsou se současným stavem nespokojeny, je tedy potřeba s tím začít něco dělat. K prvnímu věcnému jednání dojde koncem července. V principu se musíme dostat na technické jednotky a transparentní čísla - úklid za metr čtvereční, posekání trávy. Běžné opravy by měla řídit Správa majetku. Mimochodem, přijal jsem sázku od kolegy zastupitele o bednu šampaňského, že do konce roku to bude vyřešené.

Proč se tak často dostáváte do konfliktů s bývalým starostou Hadravou?

V podstatě si myslím, že je to spíše osobní záležitost. Věcná kritika k mému fungování mi nevadí.

Co mám dělat pro to, abych se jednou stal starostou Lokte? Potřebuju k tomu kamarády na vlivných místech?

Musíte zrát, příteli. Nebo do toho skočit rovnýma nohama, tak jako těsně po revoluci já v Chlumu Sv. Maří. To by ale byl na dnešní dobu příliš revoluční krok a nebylo by to (myslím) ku prospěchu věci - města. A o to by starostovi mělo jít především. Nejlepší průpravou je samozřejmě práce v zastupitelstvu. Taky je nutné vnímat město jako celek a mít nějakou představu o tom, co by se s ním dalo dělat. Musíte umět o svých vizích přesvědčit většinu kolegů, kteří vás budou volit a budou pomáhat s realizací. Také byste měl být dopředu smířen se skutečností, že se vděku nedočkáte, motivace musí být vnitřní. Jeden můj kolega si nedávno posteskl, že starosta je coby živočišný druh předurčen k vyhynutí. Ale nedejte si brát iluze a jděte do toho. Určitě ta práce musí bavit, protože jinak to za nic nestojí, takhle je to ostatně s každou prací.
Na druhou část otázky si musíte coby potenciální starosta odpovědět sám. Já jsem je nepotřeboval.

Celý rozhovor si můžete přečíst v dnešním vydání Sokolovského deníku.

(kš)