Celníky na karlovarském letišti zaměstnal neobvyklý případ.

"Šperky v hodnotě 800 tisíc kotun se pokusil bez proclení a zaplacení DPH dovézt občan Ruské federace, který tento týden přiletěl na letiště Karlovy Vary z Moskvy. Cestující prošel z haly výdeje zavazadel do prostoru celní kontroly zelenou zónou – nic k proclení. Celníci si jeho zavazadla vybrali ke kontrole a v příručním kufříku našli šestnáct kusů šperků z bílého zlata. Sedm náhrdelníků, čtyři páry náušnic a pět prstenů s drahými kameny mělo podle účtenek, které cestující následně doložil, hodnotu 797.230 korun," informovala o případu mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová

.
Nezákonným dovozem zboží tak došlo ke zkrácení cla a DPH ve výši 183 tisíc korun, protože limit pro osvobození od dovozních poplatků v letecké dopravě u cestujících ze zemí mimo EU je 430 EUR.

Cizinec navíc porušil oznamovací povinnost podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, který ukládá osobě při vstupu do ČR z oblasti mimo území EU oznámit celním orgánům vysoce hodnotné komodity, jako jsou drahé kovy nebo drahé kameny v úhrnné hodnotě 10 tisíc EUR nebo vyšší.


Za celní přestupek mu hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun a za nesplnění oznamovací povinnosti může být uložena pokuta až do výše 10 milionů korun nebo propadnutí zboží. Případ řeší Celní úřad Karlovy Vary.