Kamenný objekt, jenž vkaždémmůževyvolávat různorodé pocity a myšlenky, vyrobil chebský výtvarník Jiří Černý. Včera také vedl transport a umisťování svého díla do sokolovského parku. „K výrobě jsem použil žulu z lomu na Vítkově. S prací jsem začal v červenci,“ řekl krátce po usazení 1,7 metru vysokého kamene.

Ten je uprostřed provrtaný, aby z něj mohla tryskat voda do čtyřmetrové výšky. „Až bude paprsek vody padat zpět dolů, tak se bude odrážet od šikmých kamenných listů. Ty se kvůli dopravě musejí připevnit dodatečně,“ doplnil Černý. „Dílo má zatím jen pracovní název, teprve až poprvé vystříkne, tak ho zveřejním,“ poznamenal s úsměvem výtvarník.

Dalším jeho dílem v parku je dáma koupající se na žulové vlně. Sokolovská radnice, která umělecký výtvor platí, je spokojená. „Vyjde nás to velmi levně. Kdybychom to zadali normálně, tak by to stálo třeba i milion korun, ale takhle nás to bude stát se vším všudy sto tisíc,“ uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec. Sochy z dílny Jiřího Černého zdobí řadu měst - Františkovy Lázně, Cheb, Selb či Třinec.

(mih)