V boj o život se proměnila čtyřem školákům ze Sokolovska projížďka na kole. Když projížděli Dolním Rychnovem, žák osmé třídy František Janeček nešťastně upadl. Duchapřítomný kamarád Alois Klein zachoval chladnou hlavu. Poskytl mu první pomoc do příjezdu záchranářů.

Nehoda se stala v polovině dubna. Zraněný chlapec skočil na kole, avšak při dopadu praskla přední vidlice. Při pádu na zem si vážně poranil obličej, čelist a prokousl si jazyk. Za ním jedoucí Alois k němu ihned přispěchal. „Uviděl jsem, jak má obličej zalitý krví. Tou se začal dusit. Nemohl dýchat,“ líčí Alois. Vzal kamarádovu hlavu do dlaní a snažil se ji nadzvednout. „Přestal se pak dusit,“ poznamenal. Zbylí dva kamarádi se snažili přivolat pomoc mobilním telefonem. Mladý zachránce se snažil udržovat s kamarádem kontakt a neustále ho utěšoval, že vše dobře dopadne. Říká, že strach neměl. „Jen jsem doufal v co nejrychlejší příjezd záchranné služby. V této těžké situaci se mi při pohledu na kamaráda honily v hlavě myšlenky, jestli to přežije. Viděl jsem hodně rozbitý nos a také že si František ukousl část jazyka. Proto měl ústa zahlcená krví,“ pokračoval Alois Klein. Na pomoc přispěchala i další žena, která chlapci ovázala krvácející zranění.

„Zranění byla opravdu vážná. Takové poskytnutí je skutečně vzácností. Lidé spíše jen přivolají záchranáře a mají za to, že tím splnili svoji povinnost. Ostatní pak vše sledují spíše zpovzdálí,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Hutta.

Samotný zachránce je teď mezi známými za hrdinu. Skromně ale říká, že pomoc kamarádovi v nouzi považoval za samozřejmost.
Rodiče zraněného školáka zaslali vedení školy dopis. V něm děkují za to, že se kamarádi o Františka ihned po nehodě postarali. „Chlapci byli celou dobu s naším synem, který ležel v kaluži krve, a poskytli mu první pomoc. Hlavně jim není lhostejný ani dnes. Stále se chodí ptát na jeho zdravotní stav a pozdravují ho. Tím mu dodávají sílu k brzkému uzdravení,“ uvedli rodiče Františka, manželé Janečkovi z Dolního Rychnova.

Roman Cichocki, Jiří Drozdík