Objet celou republiku s autem, které nestálo ani 3000 korun? Tak to je výzva. Netradiční expedice s názvem SCRAB II se jí však rozhodla postavit a v pondělí dopoledne vyrazila na svou cestu. Z Prahy odstartovala celkem desítka vozů směrem do Karlovarského kraje, dnes kolem půl jedenácté zastaví u sokolovského MDK.

„Celkem se chystáme najet kolem 1500 kilometrů, to je 200-250 kilometrů denně. Všechny vozy musí mít technickou, povinné ručení a zimní kola," vysvětluje organizátor expedice Janis Chadzopulis. Posádky kromě focení u dominant měst po celé zemi čeká řada netradičních úkolů. „Soutěžit se bude například v tom, kdo na svém autě zvládne nejrychleji vyměnit rezervu. Pro vítěze je připravena spousta krásných cen," popsal organizátor. Z Prahy včera expedice dorazila do Horního Slavkova, odtud dnes bude pokračovat do Sokolova a následně přes Chebsko a Plzeňsko do Železné Rudy. Cestování je pak čeká až do neděle.

A jaký je scénář pro případ, že některý z korábů po cestě zcela vypoví službu? „Ford dokonce nedorazil ani na start, takže jako náhradní vůz vyrazil trabant. I tomu už ale některé díly odpadly. Když se některé auto stane zcela nepojízdným, nejspíš ho necháme někde ve sběrně. Nebo posádka vyrazí do nejbližší hospody a tam ho prodá za pár stovek na náhradní díly. Aby měli aspoň na vlak domů," uzavřel se smíchem Chadzopulis.