Na mysli měl Miroslava Šoltésze ze Sokolova, kterému ale nikdo odmala neřekne jinak než Milan. Jeho nejslavnější štací v životě ale rozhodně bylo čtrnáctileté působení v KGB, tedy aby nedošlo k mýlce, v Karel Gott Bandu, s nímž si zahrál dokonce i ve slavné Carnegie Hall.

Na své začátky v dětském orchestru u pohraničníků na Březové u Sokolova „trumpeťák od Goťťáka“ vzpomíná s úsměvem. „Bylo mi zhruba 10 let, táta mě sem přivedl v podstatě násilím, nechtěl jsem. A rozhodl, že budu hrát na trumpetu,“ zavzpomínal. O pár let později už hrál v místních dechovkách, tanečních orchestrech Sonet a Triumf. A pak přišel plzeňský bigband a působení v Československém rozhlasu Plzeň.

Mezitím se vyučil provozním zámečníkem, dělal svoji práci a přitom hrál. První přihlášku do konkurzu za něj podali kamarádi. Shoda náhod nakonec zařídila, že se do Orchestru ČST dostal. „V té době jsem dělal montéra na rypadlech na šachtě. Jeden den jsem přišel a řekl: Tak, chlapi, dneska jsem tu naposled. A druhý den už jsem opravdu seděl v orchestru v Praze,“ vyprávěl s úsměvem.

A kariéra muzikanta se rozvíjela. Přišla nabídka od Golemu a vystupování s Petrou Janů a Josefem Lauferem. „A pak mi zavolal kamarád od Felixe Slováčka: Ty, Šogy, umíš hrát dechovku? Já jsem na dechovce vyrostl, řekl jsem mu. Gott dělá turné a potřebuje trumpetistu. Tak jsem vyrazil s Karlem Gottem na měsíční turné po západní Evropě,“ zavzpomínal Milan Šoltész.

To se psal rok 1990 a z měsíčního turné nakonec byla téměř čtrnáctiletá spolupráce. „Byla to úžasná léta, pohoda. Spolupracovat s Karlem Gottem je radost a zároveň velká škola. Je to špičkový profesionál, stejně tak ostatní hráči v jeho kapele. Moc jsem si vážil, že můžu být mezi nimi,“ neskrýval nadšení. „S Karlem se dá bavit úplně normálně, na nic si nehraje, je ohromně sečtělý, zajímá se třeba hodně o dějiny 2. světové války. Ten počáteční ostych, který člověk má, když se setká s celebritou, v jeho případě rychle opadne,“ nešetřil slovy chvály na adresu zlatého slavíka. Během těch 14 let projeli s bandem řadu zemí v Evropě, nejvíce ale určitě vzpomíná na zájezd do Ameriky. „Moc jsme nevěřili, že tam pojedeme, ale nakonec skutečně jsme hráli 12 dní v oblasti New Yorku a Atlantic City. Vrcholem pak byl koncert v Carnegie Hall,“ a pochlubil se certifikátem, který získá každý, kdo tu vystoupí.

I v současnosti je Milan Šoltész velmi aktivním trumpetistou. Jezdí na zájezdy například s Felixem Slováčkem, účinkoval v pražském orchestru, s nímž doprovázel i takové hvězdy, jako jsou James Morrison, Bobby Shew nebo Arturo Sandoval. V Sokolově vede bigband při městském domě kultury a velmi často spolupracuje při akcích s tanečníkem Janem Onderem. Hraje v Plzni, v Praze v muzikálových orchestrech a své umění a zkušenosti předává mladé generaci v základních uměleckých školách v Karlových Varech a Nové Roli.