Doposud ho mělo sdružení OneSa pronajatý jen v době závodu. Po závodě však zůstávají na místě překážky, které mohou být nebezpečné. Sokolov se tak chce vyhnout odpovědnosti za zranění osob.

„Areál Jižního lomu v Sokolově budou nově muset udržovat pořadatelé závodu Bahňák po celý rok. Dějiště extrémního závodu včetně výkopů a pevně zabudovaných překážek je veřejnosti celoročně volně přístupné. Novou podmínkou se tak město Sokolov chce vyhnout zodpovědnosti za případná zranění, která by si v lokalitě mohli návštěvníci způsobit," řekl starosta Sokolova Jan Picka. Některé překážky zmizí, jiné budou zabezpečeny.

„Pořadatele jsme upozornili na to, že překážky, které by mohly na někoho spadnout, je potřeba uklidit nebo odvézt. Dále je potřeba zpracovat provozní řád, aby si návštěvníci Jižního lomu uvědomili, že se v místě musí chovat podle určitých pokynů. Pokud by došlo k nějakému zranění, nepůjde to za městem, ale právě za pořadateli," konstatoval Picka.

„Původně město chtělo, aby překážky z Jižního lomu po závodě zcela zmizely. To by bylo pro pořadatele likvidační. Velké překážky, betonové skruže, panely a výkopy by bylo velmi pracné odstanit či odvézt kamsi. „Podařilo se nám s městem dohodnout na určitém kompromisu. Areál bude v režimu jakéhosi sportoviště s provozním řádem, výkopy a další místa budou ohrazena páskou. Je to pro nás samozřejmě komplikace, předpokládáme, že pásku budou vandalové strhávat a tak dále. Město ale o závod stojí a jinak nás velmi podporuje," řekl pořadatel Jan Fedorko.

V minulosti byl Jižní lom zanedbaným územím, kde se scházeli bezdomovci a drogově závislí. Právě organizátoři Bahňáku využili drsný charakter místa a upravili ho k pořádání extrémního závodu, kde se závodníci plazí v bahně, ručkují nebo překonávají slepé rameno řeky Ohře. Závodu se ročně účastní stovky závodníků, do města přiláká asi 3000 lidí. Sousední část Jižního lomu byla revitalizována. I díky tomu v poslední době do dříve odlehlé lokality zavítá více lidí.