Některé z nástrojů jsou opravdovými unikáty, které používali jejich dědové či pradědové. V obci dokonce plánovali sehnat šikovného truhláře a třeba nějaké další řehtačky přidělat. Chodí zásadně chlapci. „V pondělí doma odpočíváme, bolí nás nohy z chození po vsi,“ říkají společně koledníci. Letos vyrazili v sestavě Dominik Sarkány, Daniel Sarkány, Martin Hejlek, Ota Krhounek, Matyáš Ouředník, Jirka Jelínek, Radovan Pisár a Tomáš Botlík. Starší kluci jsou mazáci, jdou po desáté. Ti mladší jsou tu letos potřetí a na akci nedají dopustit.

"Je to bezva nápad a udržení tradice v Šabině. Letos jsme proto neváhali a vyrazili opět," říká svorně parta kluků.

Zdroj: Cichocki Roman

Průvod kluků s řehtačkami projde od vrchní kapličky k té spodní. Aby je slyšela celá Šabina neváhají se během pochodu rozdělit na skupiny a poté se zase spojit. Na otázku, zda se někdy báli, že se nesejdou na Zelený čtvrtek, kluci říkají, že jednou. "Bylo to v době covidu, to jsme nevěděli, co bude, co zakáží nebo povolí. Nakonec nás bylo myslím pět a tradici jsme tak nepřerušili," vzpomíná Dominik.

Zvuk řehtaček prý také vyhání nečisté síly z domů a stavení. Tak až půjdou řehtači kolem vašeho domu, nezapomeňte otevřít okno, aby zvuky jejich nástrojů dolehly do všech koutů.

Milovníci Rychlých šípů mohou v Sokolově najít jejich příběhy a vyhrát ceny
Milovníci Rychlých šípů mohou v Sokolově najít jejich příběhy a vyhrát ceny