Titul Čestný občan Šabiny dostala v sobotu zdejší rodačka Gertrud Lallinger. Obec jí ho udělila v rámci oslav 700. výročí svého založení a jako dík za celoživotní věrnost Šabině, kde se v roce 1920 narodila. Ačkoli z vesnice při vysídlení odešla do Německa, nikdy na své rodiště nezapomněla.

„Dávala dohromady dějiny obce, které také v roce 1985 vydala. Svým úsilím nám objasnila spoustu historických poznatků, jež jsme doposud vůbec ani nevěděli,“ sdělil starosta Šabiny Pavel Pešek. „Titul čestného občana jsme předávali vůbec poprvé. Zastupitelstvo rozhodlo, že si ho zaslouží takový člověk, který se nějak významnou měrou podílel na rozvoji naší obce,“ doplnil Pešek.

Význam výročních oslav vyzdvihlo také vydání pamětních medailí. K dostání byly v různých provedeních, včetně stříbrné verze limitované série. „Koupila jsem hned tři. Je to pěkná památka. Jednu si necháme, další dostane vnuk a syn,“ svěřila se Anna Schromová ze Šabiny. Zájem byl také o medaili s možností zavěšení na krk. „Líbí se mi, jak je pěkně vyrobená. Určitě ji budu nosit,“ řekl školák Vojtěch Tomášek.

Pamětní medaile v pravém stříbře o ryzosti 999/1000 a váze 11 g si lidé museli předem objednávat. „Celkem jsme měli nahlášeno dvacet pět zakázek,“ zmínil Vít Arazim z firmy SIMM, která se zabývá výrobou mincí a odznaků. Za stříbro lidé zaplatili 690 korun. Kdo chtěl, mohl ale dostat i levnější variantu, a to již od 50 korun. V nabídce bylo měděné, mosazné, cínové či dvoubarevné provedení.