Už několik týdnů specializované firmy zajišťují sanaci skal kolem města Lokte. Kameny padající ze zvětralých masivů totiž ohrožovaly projíždějící řidiče. Na místě zasahují profesionální pracovníci i vycvičení horolezci, kteří musí během pěti měsíců zabezpečit osmnáct různých lokalit. Pomáhá jim v tom těžká technika. „Je dobře, že kraj zajišťuje tento obchvat, protože tam to bylo skutečně nebezpečné. Pár kritických míst, kde budou sanace rovněž nezbytné, ale v Lokti stále zůstává," upozorňuje místostarosta Lokte Petr Zahradníček. Podle jeho slov se jedná hlavně o oblast nad čističkou nebo v zatáčce u městské tělocvičny.
„Tady budeme muset přistoupit k podobným opatřením, a to hlavně u tělocvičny. Chodí tudy mnoho dětí, a je tak jen otázkou času, kdy se může někomu něco stát. Pochopitelně bychom chtěli mít tyto skály zajištěné co nejdříve, když ne tento rok, tak hned ten příští," dodal místostarosta s tím, že finanční prostředky na zajištění nebezpečných skalních masivů bude muset Loket hledat ve svém rozpočtu.

Doprava kolem Lokte je kvůli prováděným pracím řízená světelnou signalizací. Karlovarský kraj, který zaplatí za rozsáhlou sanaci téměř třináct milionů korun, tak žádá motoristy o trpělivost.
„Pokud se ze skal odlamují kameny, které mohou spadnout na auta, jejich zajištění je nezbytné. Loktem projíždím často a chvilka čekání na semaforu mi určitě nevadí," komentuje situaci řidička Jana Boukalová ze Sokolova.
„Doufám, že se město nebo kraj začnou také angažovat v tématu skal kolem loketského hřbitova, jejichž stav je rovněž havarijní. Chápu ale, že silnice na Slavkov je vyšší třídy, a tudíž má zkrátka přednost," říká Naděžda Koláříková z Lokte.

K. Šujan