Udržet v chodu fotbalový oddíl 1. FC Vřesová si přejí rodiče dětí, které se na jaře do klubu přihlásily. Jsou rádi, že jejich ratolesti našly uplatnění a mají šanci ukázat své sportovní přednosti. S velkou nervozitou tak sledovali jednání zastupitelů, již rozhodovali o příspěvku na činnost organizace. Mezi nimi byla i knihovnice a kronikářka obce Anna Sándorová. Ta přiznala, že ač celá záležitost může někomu připadat banální, pro vřesovskou mládež je zcela zásadní.

Chlapci z Vřesové se začali věnovat kopané. Kolik se jich na fotbal vlastně přihlásilo?
V loňském roce skupina 14 chlapců ve věku od 8 do 16 let projevila zájem o fotbal. Neustále si stěžovali na nesportovní vyžití, tak jsem se pozeptala a zjišťovala, co se dá dělat. A jelikož jsem věděla o tomto fotbalovém oddílu, tak jsem oslovila pana Bryndače. Ten kluky přijal a my začali jezdit na tréninky do Božičan, protože 1. FC Vřesová nemá své hřiště. Chlapci trénují zhruba od konce března. Je velký zázrak, že chtějí něco dělat. Proto si myslím, že má smysl za ně bojovat.

Jak ten boj vypadá?
Jako rodiče jsme sepsali petici s tím, aby vlastník opět podporoval klub, už kvůli našim dětem. Když se začalo ohledně klubu jednat, tak polovina zastupitelů se stavěla odmítavě, část nevěděla, která bije, a ta, která byla pro podporu, by stejně nedosáhla svého. No, když jsem pak zastupitelům v diskusi pověděla o petici, byl to pro některé doslova šok.

Nakolik je pro vřesovskou mládež sportovní vyžití důležité?
Naši kluci mají pověst lumpů a problémové mládeže, ale jakmile začali čutat, je klid. Na předchozí schůzi přišli všichni kluci osobně, aby svojí přítomností klub podpořili. Co ale slyšeli, je vyhnalo na chodbu se slzami v očích. A ani já nebyla výjimka. Bála jsem se, že děti ztratí o fotbal zájem a budou opět dělat lumpárny. V této souvislosti také vyšla po letech obdoba vřesovské drbny – takový jednoduchý infoleták. Má informovat občany o situaci a říci jim, proč to všechno děláme.

Prozraďte něco o historii klubu.
Klub vznikl v roce 1993. Následující dvě léta prezentoval palivový kombinát, nynější Sokolovskou uhelnou. Od roku 1995 už plně působí za naši obec, která je jeho vlastníkem. Organizace byla řádku let finančně podporována vlastníkem, avšak zhruba v roce 2002 byl tok příspěvků zastaven. Důvodem zamítnutí bylo, že z obce už v klubu nikdo nekope.