„Zvon věnujeme zesnulým a současným hasičům," poznamenal velitel jednotky Jiří Kiss. Ponese jméno jejich patrona – svatý Florián – a zdobit jej bude nápis Janu Hosenseidelovi, Ivetě Hosenseidelové, Františku Lehečkovi a všem chodovským hasičům. Má plnit jakousi symbolickou funkci ochránce místního sboru. Úctyhodná částka, kterou hasiči na konto sbírky poukázali, se v následujících měsících ještě zvýší, plánují totiž další příspěvek ve výši několika desítek tisíc.

„Sbírka na kostelní zvony v těchto dnech překročila 200 tisíc," uvedl mluvčí Chodova Martin Polák. Podle chodovského městského historika Miloše Bělohlávka je potřeba kolem 500 tisíc korun. Peníze lze věnovat buď v hotovosti do pokladničky umístěné v chodovském infocentru v Domě u Vavřince, nebo poslat na zvláštní bankovní účet zřízený pro tuto sbírku. Chodovské zvony mají své příznivce dokonce i v Německu. Do sbírky totiž přispěli i bývalí obyvatelé dnes už zaniklých obcí Smolnice a Nové Chalupy.

Sbírka má trvat nejdéle do 30. listopadu 2018. „Pokud půjde vše podle plánu, nové zvony se rozezní už letos v srpnu," doplnil mluvčí Polák. Město už vybralo i zvonařskou dílnu, která zvony vyrobí. „Vyrobí je Zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova, která má dlouholetou tradici, upřesnil Miloš Bělohlávek s tím, že majitelka dílny, zvonařka Leticie Vránová Dytrychová, navštíví Chodov počátkem roku, aby mohla posoudit stav kostelní zvonice a navrhnout tak nejideálnější podobu nových zvonů a konzultovat jejich možné výtvarné řešení.