Po zachycení prvních příznaků jí bylo diagnostikováno nevyléčitelné onemocnění diabetes mellitus 1. typu. Zdravotní stav Kačky se musí neustále hlídat, což je fyzicky i psychicky náročné. Přístroj jako takový sice má, ale i ten může selhat. Řešením pro Kačku může být pořízení asistenčního detekčního psa.

Onemocnění velice ovlivňuje život pacienta, který je odkázán na pravidelné podávání inzulinu. To s sebou však přináší riziko častého výskytu nízké hladiny cukru (hypoglykémie), se kterou jsou spojeny další projevy a komplikace, jakými jsou poruchy vědomí, bolesti hlavy či zmatenost.

„U Katky se zároveň vyskytuje forma labilního diabetu. Kvůli tomu hodnoty glukózy v krvi kolísavě reagují na inzulin a příjem uhlohydrátů, což má za následek nevysvětlitelně vysoké či nízké glykémie. Ve vážných případech může dojít až k upadnutí pacienta do kómatu,“ říká Michaela Kožíšková, koordinátorka sbírky na pořízení asistenčního detekčního psa.

Se zrádnou nemocí může pomoci pes.Zdroj: Archiv rodiny

Zvířata jsou speciálně vycvičena pro osoby s diabetem prvního typu, reagují na změny glykémie nad i pod normální hodnoty a oproti senzoru na změnu reagují až o deset minut dříve.

Rodina oslovila spolek Pes pro tebe, který pejska pořídí a speciálně vycvičí. Kompletní náklady na pořízení psa, jako je nákup, výchova, speciální výcvik, žrádlo, veterinární péče a povinná vyšetření, jsou 297 tisíc korun. Se sbírkovou akcí pomáhá Nadační fond Srdce pro Plzeň a Silver Fox Gentlemen's Club. Příspěvek na pořízení psa je též možné zasílat na transparentní účet 2801609472 / 2010. Platbu označte: Pes pro Kačku. Kompletní informace o sbírce jsou na www.pesprokacku.cz.