Knihovna v Novém Sedle se přestěhovala do rekonstruovaných prostor v budově městského úřadu. Přestože oficiální otevření knihovnu teprve čeká, již včera se její dveře otevřely prvním čtenářům.
„Viděla jsem knihovnu ještě před dokončením. Už tehdy se mi tu líbilo. Nyní jsem úplně unešená. Krásné prostředí, knihy přehledně seřazené, dokonce mi tu nabídli i ranní kávu,“ nešetřila chválou Věra Pittelová, která se přišla podívat na první otevírací den.

Nové prostory poskytují mnohem více místa. V bývalém působišti bylo velmi těsno. Zaměstnanci se museli dokonce některých starších knih zbavovat, aby bylo místo na nově zakoupené kusy. „Nic takového nám tady nehrozí. Regály zatím nejsou zcela zaplněné, takže je místo pro další rozšíření nabídky knih,“ sdělila vedoucí knihovny Květa Kejvalová.

Součástí knihovny je oddělení pro děti. Podle Kejvalové je dostatečně veliké, aby se do něj vešla například celá třída základní školy. Na nejmladší čtenáře mysleli v knihovně i při instalaci šestice počítačů s internetem. Tři z nich jsou totiž určeny speciálně pro děti.
„Chodím do místní knihovny už šedesát roků. Když si vzpomenu, jak se tu v padesátých letech začínalo, je to úsměvné. Doslova jsme se prali o knížky s ostatními dětmi. Teď je knih dostatek, prostředí nádherné,“ zhodnotil vývoj knihovny zdejší senior Václav Havel. Podle jeho názoru lidé chodí do knihovny nejen za knížkami, ale hodně využívají také místní počítače. „Já už jsem starší ročník a s podobnými technologiemi mi trochu ujel vlak. Když potřebuji něco na internetu, zaúkoluju vnoučata. Ale ostatní návštěvníci se u počítačů zdržují poměrně často,“ dodal Havel.

Knihovna v Novém Sedle má otevřeno od pondělí do středy od devíti do sedmnácti hodin. Ve čtvrtek a v pátek fungují výpůjčky takzvaně na zvonek. Zájemce přijde ke knihovně, která je uzavřená, zazvoní a služba mu vydá požadovanou knihu. Zaměstnanci tak vycházejí vstříc hlavně studentům.

Václav Bažant