Naprostá novinka začne mírnit neukázněné řidiče, kteří nebudou respektovat povolenou padesátku ve Vřesové. Pokud ji totiž překročí, ihned se na speciálním semaforu rozsvítí červená, a řidič tak bude muset zastavit.

Takové semafory nechá vřesovská radnice postavit ve vesnici hned dva. A to u autobusové zastávky a ve středu obce. „Přes Vřesovou je táhlá silnice. Řidiči to tu často rozpálí a ohrožují chodce. Už jsme tu zažili několik srážek. Tomu teď chceme předejít,“ říká starosta Vřesové Karel Fiala. Radnice podle jeho slov nejprve uvažovala o instalaci radaru, který by ukazoval rychlost. To by prý ale nebylo tak účinné. „Věřím, že si na semafory motoristé zvyknou a nebudou tudy jezdit jako šílenci,“ pokračoval starosta s tím, že zařízení vyjde na tři sta tisíc korun.

Semafor bude umístěný padesát metrů před přechody. Když se rozsvítí červená, pouze v případě překročení rychlosti, bude řidič povinen zastavit. Pokud tak neučiní, může ho policie pokutovat. „Dotyčný by tím riskoval ztrátu pěti bodů a pokutu ve výši 2 500 korun,“ informovala tisková mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

I místní lidé věří, že doprava ve Vřesové se zklidní. „V první řadě jde o děti. Auta je často ohrožují. Myslím si, že doprava se v obci díky těmto semaforům hodně zklidní,“ řekla obyvatelka Vřesové Anna Sandorová.

Bezpečnostních prvků na silnicích na Sokolovsku přibývá. Příkladem je osvětlený semafor například v Sokolově v ulici Rokycanova. Budují se i při generální opravě silničního průtahu v Kraslicích. Jeden už funguje na předměstí.

Podle platné normy je správné, když má osvětlení přechodů odlišnou barvu od pouličního osvětlení. „Řidič vidí chodce na přechodu již z velké vzdálenosti,“ zdůvodnila policejní mluvčí Kávová. V Sokolově jsou ještě dva takové přechody ve zkušebním provozu. Fungují tak, že chodec rozsvěcuje přechod sám zmáčknutím tlačítka. „Po určité době bude tato zkušební doba přechodů vyhodnocena. Názorem a přáním policie je, aby byly osvětlené všechny přechody, a to především na frekventovaných silnicích, u nákupních středisek a tam, kde se pohybuje větší množství lidí. Osvětlení přechodů totiž výrazně zvyšuje bezpečnost na přechodech pro chodce,“ doplnila Kávová.

Od začátku roku se na Sokolovsku stalo celkem osm nehod, kdy byl na přechodu sražen chodec. Další dvě pak jen v těsné blízkosti přechodů. Jedna z nich měla tragické následky.