Příchod roku 2010 budou s velkou nelibostí očekávat klienti Domova pro seniory v Chodově. Jeho provozovatel – Karlovarský kraj, ho totiž vyřazuje ze sítě sociálních zařízení, která hodlá dále spravovat. Pro penzisty, již vyžadují plnou a nepřetržitou péči, to znamená, že se budou muset stěhovat, a ti, co zde zůstanou, začnou platit vyšší nájem. A to řada důchodců nerada slyší. Už tak prý mají velké výdaje za léky a na víc jim mnoho peněz nezbývá.

„O nové situaci, která nás čeká, moc dobře víme. Už to nebude jako dům pro seniory, ale obyčejný panelák. Víte, je to špatné. My jsme sem šli s tím, že tu budeme mít až do smrti zajištěnou péči. A teď udělají tohle. Sice tady má fungovat pečovatelská služba, ale to si nemůžeme dovolit, za všechno si sami platit,“ zlobila se jedna z klientek chodovského domova pro seniory.

Penzisté, které stěhování z Chodova nemine, jsou z rozhodnutí kraje smutní. „Já budu muset odejít do zařízení v Pochlovicích. Co mám dělat, když mě tady nenechají dožít? Nic jiného mi prostě nezbývá. Já tu péči potřebuji,“ prohlásila další z dotázaných, která žije v Chodově přes třicet let.
„Nyní za pobyt s péčí platíme 4 800 korun. To je ale platba bez jídla, elektřiny a televize. Teď si k tomu připočtěte léky a jízdu autem, když potřebuji k doktorovi. Co nám pak zbude?“ řekla k tématu další nespokojená důchodkyně. „Také máme obavu, aby se sem nezačali vkrádat bezdomovci, když zjistí, že je to tady bez dozoru. Budou se tu akorát pelešit a vykrádat sklepy,“ dodala.

Od nového roku začne zařízení fungovat jako Domov s pečovatelskou službou. Tu zajistí město, stejně jako opravy a běžnou údržbu včetně investic, jako je zateplení či výměna oken. „Klienti zde budou platit stejnou výši nájemného, která je platná pro nájemní bydlení ve městě. To znamená, že bude od 1. ledna vyšší,“ sdělil starosta Chodova Josef Hora.

Správu objektu si vezme na starost bytová společnost Bytservis. Péči obstará další městská organizace – Pečovatelská služba.