Dnešní doba je uspěchaná. Objevují se stále novější a modernější komunikační prostředky (počítače, mobilní telefony apod.), jejichž obsluha může být pro některé seniory obtížná. Taková byla úvodní slova týdenního semináře pro lidi důchodového věku. Během pěti dnů se za pomoci lektorů učili základům ovládání počítače, internetu, používání platebních karet či obsluze mobilního telefonu.
„Bavilo je to, byli pozorní a snaživí. Prostě měli opravdu zájem něco se naučit,“ shrnul týdenní kurz lektor Vlastimil Drašar. „A hlavně nezlobili,“ dodal s úsměvem hlavní rozdíl mezi výukou seniorů a malých dětí. V jeho lekcích se důchodci naučili základy v orientaci na internetu a hlavně ve svém počítači, aby věděli, co kde je.
„Na naše mozkové závity je toho už moc. Lidé našich ročníků prostě během života neměli šanci dostat se k počítačům nebo mobilům. Teď ale mohu říct, že už je umím ovládat,“ věří si po absolvování kurzu Zdeněk Pribáň. „Vnuk má doma počítač a vždy, když jsem se k němu jen přiblížil, tak už mě odháněl, abych náhodou něco neprovedl. Aby si mladí nemysleli, že jsou oproti nám moc chytří, tak jsem šel na tenhle kurz. Když teď mě bude chtít vnuk zase odehnat, ukážu mu, že na rozdíl od něj mám na práci s počítačem papír,“ těší se ´vyškolený´ důchodce. Všichni absolventi kurzu totiž dostanou certifikát.
Týdenní kurz připravilo v rámci programu Senioři komunikují Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových Centrum pro zdravotně postižené Karlovarského kraje. „Chtěli bychom samozřejmě v podobných kurzech pokračovat. Zatím jsme ale dostali peníze na tento v Sokolově a stejný v Chebu,“ uvedl ředitel centra Petr Končel. „Plánujeme další aktivity v oblasti školení starých lidí v práci s výpočetní technikou. Spíš ale až po Novém roce,“ dodal.