VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O hudbě a silných místech

SOKOLOVSKO - Letní seriál: Putování s indickým baulem

19.7.2008
SDÍLEJ:

Haradhan Das.Foto: Repro SD

Čas který jsme strávili na Hartenbergu se Haradhanovi moc líbil. Pobývat v pěkné přírodě je vždy příjemné, je-li však navíc v blízkosti místo se starobylou historií, bývá zážitek daleko intenzivnější. Dávné události se totiž otiskují do krajiny jako do vosku a jsou ještě dlouho poté cítit. České hrady Haradhana zaujaly, a tak jsme jeden den věnovali putování po starých hradech v okolí.

Asi nejpovedenější byl podvečerní výlet na Andělskou horu. Vypravila se nás tam malá skupinka muzikantů s kytarami. Usadili jsme se na plochých kamenech vedle zříceniny hradu, pozorovali západ slunce a hráli a zpívali, dokud nás nevyhnala zima. V hraní jsme pak pokračovali ještě dlouho do noci v teple jednoho Karlovarského bytu. Teprve při cestování s Haradhanem jsem si uvědomila, kolik lidí v Čechách dokáže hrát na nějaký hudební nástroj, kolik lidí se dokáže přidat ke společnému muzicírování, ať už kytarou, hlasem nebo čímkoli jiným, co je zrovna po ruce. Společné sdílení hudby patří na našich cestách vždy k těm nejkrásnějším zážitkům.

Indická hudba se od té naší české na první pohled velmi liší, Haradhan však v našich písních dokáže vždy velmi rychle objevit jemu známou rágu či ráginí, tedy jakýsi melodický vzorec, na kterém je píseň postavena, a na jeho základě je pak schopen připojit se téměř k jakékoli muzice. Takto vznikají zajímavá hudební uskupení, spojení kytar s podomácku vyrobeným drnkacím bubnem khomokem, slovenskou fujarou nebo brisknými činelky-kortálky.

Na společném hraní ale také zároveň velmi dobře vyniknou rozdíly mezi oběma hudbami. Indové jsou při zpěvu písní zvyklí daleko více využívat svůj hlas, takže jejich písně oproti těm našim působí mnohem prokresleněji a plastičtěji. Pracují s jemným rozlišením na čtvrttóny a také se snaží o to, aby přechody mezi jednotlivými tóny byly co možná nejplynulejší. Tyto „mezery“ mezi tóny vyplňují takovými měkce znějícími kudrlinkami, které nám připadají nezvyklé a pro naše hlasy jsou jen obtížně napodobitelné. Přesto tedy, že se Haradhanovi naše muzika líbí, nemůže se často při poslechu našich písní zbavit pocitu, že plně nerozvíjíme možnosti, které nám konkrétní skladba či píseň nabízí.

Při společném muzicírování se ukazuje ještě jedna věc. Haradhana vždy velmi zajímá, o čem naše písně jsou. Texty většinou nebývá těžké přeložit, nezřídka však bývá problémem je vysvětlit. Naše lidové písně, okteré se Haradhan zajímá především, dokáží být totiž značně morbidní a plné nevěry - témata, která jsou v tradičních bengálských písních zcela neznámá. Bengálci zpívají nejraději o přírodě a o lásce, častým námětem je také nešťastné odloučení milenců. Vyprávět pak Haradhanovi o tom, jak nevěsta o svatební noci zabila svého manžela, znamená často počátek několikahodinové diskuze o rozdílech našich kultur.

Závěrem uvádím jednu z Haradhanových oblíbených bengálských lidovek.

Nepřišel jsi, můj milý.
Komu jen dám svůj drahý život,
co přebývá v mém těle?

Slíbil jsi, že přijdeš, můj milý.
Dívám se směrem k cestě,
dívám se, dívám…
a mé oči pomalu oslepují.

Mé mládí kvete jako květina.
Jak já tu samotu vydržím?
Mám už věk na vdávání
a lidé ve čtvrti mě začínají pomlouvat.

A ty jsi nepřišel, ty můj černý měsíčku.

Jindra Štolcová

19.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Hasiči podnikových sborů Hasič. Požadované 26 000 Kč

Hasiči podnikových sborů Hasič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - telefonicky Bc. Ludmila Holíková 352 464 106 7:00-15:00 hodin, - e-mailem: holikova@suas.cz, - osobně Vřesová, správní budova, , Požadujeme: , - řidičský průkaz skupiny C a E, po nástupu k jednotce je nutné absolvovat odbornou způsobilost dle § 72 zákona o PO č. 133/1985 Sb. Základní znalost s PC. Dobrý zdravotní a psychický stav (práce fyzicky i psychicky náročná)., , Nabízíme:, - možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, další nadstandartní zaměstnanecké výhody, , Pracovní doba: počet hodin týdně 37,5 hodin, Pracovní poměr uzavřen na dobu určitou 1 roku z možností přechodu na dobu neurčitou., , Místo výkonu práce: Vintířov, Vřesová, Tisová. Pracoviště: Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. - divize energetika, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Ludmila Holíková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 25 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Řidič - autojeřábník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Josef Pirohanič 602 160 042, - osobně na adrese: NA DOLE 1007, HORNÍ SLAVKOV, , Požadavky:, - ŘP sk. C, - proškolení a průkaz jeřábníka zajistíme, , Pracovní doba: dle domluvy, , Místo výkonu práce: Horní Slavkov + dle zakázek. Pracoviště: Josef pirohanič - autoslužby, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Josef Pirohanič, +420 352 688 271,602 160 042.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 21 000 Kč

Úředníci v oblasti daní 240355 - vrchní referent/rada v oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména:, - komplexní výkon agendy vyměřování při správě jednotlivých daní ve složitých případech správy daní u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů,, - zpracování a vyměřování daňových tvrzení, , - spravování osobních daňových účtů, , - vyřizování žádostí, zpracování stanovisek., Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 25. června 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Karlovarský kraj, Krymská 2011/2a, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese, případně na podatelnu Územního pracoviště v Sokolově, Růžové nám. 1629, Sokolov. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2400@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID q9in2ev., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 240355 vrchní referent/rada v oddělení vyměřovacím“.. Pracoviště: Finanční úřad pro karlovarský kraj, územní pracoviště sokolov, Růžové náměstí, č.p. 1629, 356 01 Sokolov 1. Informace: Marie Berkovcová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 20 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Lakýrník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky pí Ilona Lišková, tel.: 352 619 220, p. JUDr. Miloslav Zíka, tel.: 352 619 204 (po - pá od 6,30 do 14,30 hodin), - e-mailem i.liskova@chodos.cz, , Upřesňující informace:, - nátěry, stříkání, tmelení, praxe výhodou, - akceptujeme osvědčení profesní kvalifikace dle zákona č. 179/2006 Sb., , Nabízíme:, - týden dovolené navíc, - další benefity aktuálního programu, , Místo výkonu práce: Chodos Chodov s.r.o., Nejdecká 814, Chodov. Pracoviště: Chodos chodov s. r. o., Nejdecká, č.p. 814, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Ilona Lišková, +420 352 619 220.


Viktorka s Lukášem a s hlavním pořadatelem taneční soutěže v Německu.

Chebští tanečníci sklízí úspěchy také v Německu

Ilustrační foto

Vydejte se na Sokolovsku po stopách Permoníčka

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Kradené zboží schoval zloděj do dětského kočáru

Sokolov – Nápad použít ke krádeži dětský kočárek nevyšel v Sokolově dvaadvacetiletému zloději. Ten se minulý týden vydal krást do jednoho z tamních obchodů.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT