Český kardinál Dominik Duka a další významní představitelé církve se setkají s lidmi na poutní slavnosti Nanebevzetí Panny Marie.
V sobotu od 11 do 13 hodin proběhne mše svatá, kterou povede právě kardinál Dominik Duka. V rámci poutních slavností proběhne zároveň i setkání rodáků z Chlumu, které se koná pravidelně každé dva roky.


„Pro naši obec je to veliká čest, po letech přivítat kardinála Dominika Duku, který zde v minulosti působil. V naší obci byl na samém počátku svého působení, tajně vstoupil v období Československa do zakázaného, ilegálně žijícího dominikánského řádu a přijal zde jméno Dominik. Jsme potěšeni, že přijal naše pozvání. Po svaté mši zároveň proběhne slavnostní zahájení výstavy profesora Metoděje Habáně," informoval starosta Chlumu Sv. Maří Miroslav Hrůza.

Setkání rodáků by se podle odhadu měly zúčastnit stovky lidí. Obec měla totiž v poválečném období kolem dvou tisíc obyvatel, nyní jich je pouhých 306. Každé dva roky se tak sem sjíždí stovky lidí, aby se podívali, jak jejich rodiště vypadá v současnosti. „Kostel je většinou plný lidí, je to velká a krásná akce. Naše obec je poutní místo, takže i mimo setkání sem chodí poutníci například z nedalekého Německa. Kostel i kaple jsou veřejnosti přístupné, poutní místo by mělo být pro lidi, a tak se snažíme jim vyhovět vždy, když je to možné," doplnil starosta. Poutní místo v sobě ukrývá hned několik zajímavých pověstí, které určitě překvapí nejednoho návštěvníka místního kostela. Mezi ty nejoblíbenější báje patří objevení zázračné madony, O chlumských loupežnících a zakopaných zvonech. Také novodobá historie zdejší kaple za obcí v sobě ukrývá příběh, který určitě překvapí nejen příchozí poutníky.

Autor: Klára Čurlinová