V příštím roce se akce uskuteční na jihu Pardubického kraje, konkrétně v Březové nad Svitavou.

Lidé se při setkání nejen baví, ale i sportují. Přímo na místě to poté vypadá jako malá letní olympiáda, která vrcholí velkým koncertem pod širým nebem, po kterém nesmí chybět ohňostroj.

"Událost má v regionu obrovskou tradici, od prvního setkání Březových uplynulo 29 let. Hlavním strůjcem celé myšlenky tenkrát byl dnes bohužel již zesnulý sokolovský policista a velký patriot Jan Přibys, který byl v podstatě hnacím motorem realizace celého nápadu na pravidelné setkávání obcí s názvem Březová. V průběhu let se v rámci neformálních částí programu zrodila celá řada přátelství mezi jednotlivými sportovními kluby, hasiči i samotnými občany různých obcí," přiblížil atmosféru ředitel kulturního centra v Březové Michal Bedeč. Možná tak bude jednou Březováky z různých koutů republiky či Slovenska spojovat třeba i potomek.

Pořadatelé to neměli letos jednoduché

Do okresu přijely výpravy osmi obcí a měst z celé republiky i ze Slovenska. Nejblíže to měli zástupci Březové u Karlových Varů. I přes sníženou letošní účast z důvodu vládních proticovidových opatření se pořadatelé starali o ubytování a zejména stravování zhruba dvou stovek účastníků. Přivítal je starosta pořádajícího města Miroslav Bouda. "Zazněly hymny Česka, Slovenska a také hymna Březových. Vystoupila bubenická skupina Drum Band F. Zemana z Ostrova. Přivítáni byli rovněž hosté z Karlovarského kraje, který akci letos finančně podpořil částkou 50 tisíc korun. Celkové náklady se vyšplhaly na 300 tisíc," konstatoval Bedeč.

Poté už se rozjely fotbalový, volejbalový a nohejbalový turnaj. Hasičská soutěž, na níž soutěžily zvlášť mužské a ženské týmy, proběhla na prostoru za hasičárnou. Během dne se zástupci zúčastněných samospráv tradičně sešli na společném obědě, tentokrát v hospůdce Na statku, odkud dále jeli na prohlídku integrací a nových dominant ve městě. Tam si mohli hosté prohlédnout novou kapli u hřbitova nebo také druhou etapu stavby kulturního domu a multifunkčního centra Březová.

Vyvrcholením celodenní akce byl večerní koncert známé české rockové hudební skupiny Argema, na který dorazily stovky návštěvníků z celého regionu. Na něj navázal velkolepý ohňostroj spojený se světelnou show. Úplným závěrem akce byla noční afterpárty v amfiteátru Kulturního domu.

"Na organizaci celé akce se podílel mnohačlenný organizačný tým, počínaje vedením města, týmem Kulturního domu, pracovníky městského hospodářství, až po řadu dobrovolníků, kteří byli zároveň i garanty jednotlivých sportovních turnajů. Zapomenout nelze ani na tým pracovníků základní školy, kteří se postarali o stravování všech účastníků od pátku až do neděle, a u některých rovněž i o ubytování. Všem těmto osobám patří obrovské poděkování. Rovněž Karlovarskému kraji za finanční podporu akce," dodal Bedeč.