SOKOLOVSKO/ Rvačky i s pomocí zbraní, krádeže telefonů nebo i sexuání obtěžování a stále častější dobrovolný sex s dětmi mladšími patnácti let. To vše se děje na sokolovských základních školách. Zcela otevřeně to uvedl při veřejší konferenci se zástupci škol velitel sokolovských policistů Petr Kubis.
„Děti se ve škole praly vždy. Nyní je ale obrovský boom nahrávat si tyto rvačky na mobilní telefony a na internetových hitparádách je pak porovnávat,“ řekl policista. Tyto tvačky pak bývají nejen dopředu domluvené, ale často jsou následkem šikany. „ Když žák jedné školy chtěl po spolužačce svačinu jinak že ji zmlátí, odmítla mu ji dát. Tak ji shodil ze schodů až si zlomila nohu. Řešilo se to jen v rámci školy, což mě překvapilo. Tohle je krádež a trestní sazbou až osm let,“ zdůraznil Kubis. Popsal i případ žáka, kterého musela ze školy odvést v poutech speciální sokolovská zásahová jednotka. „Jeho otec nám pak vyhrožoval likvidací, že na nás pošle Ukrajince, a také že do školy dá bombu,“ uvedl policista.
Rostoucí agresivitu žáků podožil několika nahrávkami z mobilních telefonů, které na úvod konference pustil přítomným pedagogům. Podle policejní psycholožky Markéty Vavříkové mají tyto rvačky nahrávané na telefony dopad i na ostaní žáky. „Roste v nich nezájem o okolí, ztrácí zábrany povědomí o tom, co je dobré a co ne,“ myslí si psycholožka. Na nahrávkách totiž okolo stojící spolužáci nejen se zájem sledují bitku, ale ještě útočníka podporují. „Dej mu, dej mu do držky, kopni ho, vraž mu dvě nebo tři!“ To vše je na nahrávkách slyšet. „Případy mlácení a šikany bychom mohli řešit jako přestupky, my ale vždy budeme tyto delikty řešit jako trestný čin,“ dodal Kubis. Podle něj je důležité jako preventivní prvek, aby se rozkřiklo, že policie razantně postupovala proti případům šikany. „U ředy dětí stačí, když si projdou soudním řízením. To už často samo o sobě stačí, aby se k tomuto konání už nevracely,“ popsal svou zkušenost státní zástupce určený speciálně pro případy mládeže Petr Havlíček.
Policejní psycholožka Markéta Vavříková upozornila na nejčastější chybu, pokud škola šikanu ve třídě zjistní. „Vyšetřovat hned ve škole není dobré. Hlavně by nikdy nemělo dojít ke konfrontaci oběti a agresora. Vše by se mělo okamžitě hlásit policii,“ tvrdí.
V Sokolově už vznikl speciální tým, složený z policistů, zástupců pedagogů, psychologa, psychyatra či pracovníků městského úřadu. Ten má za úkol řešit šikanu ve školách. „Nepůjde o teorii, co by se mohlo dělat, ale tento tým bude řešit konkrétní případy,“ řekla policejní mluvčí Andra Kávová.