Karlovarský kraj chce příští rok uvolnit peníze na úpravy silnice protínající Jindřichovice, na které může po otevření hraničního přechodu v Kraslicích pro těžší nákladní automobily vzrůst počet projíždějících vozů. Komunikaci čeká zúžení a také na ní má vzniknout přechod pro chodce. Hejtmanův náměstek Petr Navrátil to řekl s tím, že úpravy provede krajská správa silnic.

Přes přechod mezi Kraslicemi a německým Klingenthalem zatím mohou projíždět pouze automobily do hmotnosti 3,5 tuny. Kraslice ale iniciovaly změnu omezení a nově mají přechod přejíždět automobily až do 12 tun. Snahu radnice o změnu průjezdnosti podporují i krasličtí podnikatelé, kteří obchodují s německými partnery a musejí do Německa po vzdálenějších přechodech. Záměr se ovšem příliš nelíbí Jindřichovicím. „Z Kraslic k přechodu je sice nová komunikace, ale nikdo už neřešil silnici od Sokolova do Kraslic, která vede právě přes Jindřichovice,” uvedla starostka Anna Polívková. Nevěří tomu, že na ní po otevření přechodu pro nákladní vozy do 12 tun nestoupne doprava. „Oficiálně se nemůžeme tomuto záměru bránit, přesto jsme v zastupitelstvu odhlasovali usnesení, že jsme proti do doby, než bude silnice přes obec upravena,“ uvedla Polívková.

O tom, že by kraj s úpravami souhlasil, zatím nemá žádné informace. Uvedla, že ví pouze o nějakém zúžení silnice. A pro přechod přes komunikaci údajně nejsou splněny technické podmínky. Podle ní kraj vybudování přechodu podmínil tím, že podél silnice musejí být chodníky. „A ty si máme postavit za své. Na to však v současnosti peníze nemáme. Investujeme do výstavby kanalizace, což je priorita,“ řekla Polívková.

Silnice přes Jindřichovice bude zúžena pomocí některých optických prvků a dopravním značením na silnici. Navrátil podotkl, že nyní je skutečně příliš široká, což svádí řidiče k rychlé jízdě. Je ale přesvědčen, že menší úpravy situaci změní. „Je vyzkoušeno z jiných měst, že také optické zúžení je účinné. Budeme se snažit vyřešit i přecházení lidí přes silnici, přestože pro to nejsou splněna některá kritéria,“ dodal Navrátil. Vedení kraje jednalo se zástupci Kraslic a některých obcí, jichž se změna na přechodu týká. „Definitivní rozhodnutí musí padnout ve správním řízení na městském úřadu v Kraslicích, kraj plní pouze úlohu odvolacího orgánu,” uvedl Navrátil. „Na nikoho netlačíme, je to především věc Kraslic. Ale domníváme se, že úprava průjezdnosti může být prospěšná. Přechod bude využívat zejména místní doprava,“ konstatoval náměstek.

Místní se obávají zhoršení životního prostředí. Nikdo totiž netuší, kolik aut navíc by mohlo městem projet. Před lety kvůli kamionům se lidé účastnili demonstrace. První v novodobé historii a pod petiční archy se v osmitisícovém městě podepsalo přes tři tisíce lidí. (čtk, jid)