Pozemní komunikace v celém kraji se v pátek ráno změnily v kluziště. Řidiči jezdili krokem, jelikož silnice pokryla ledovka a dopravu navíc komplikovalo i husté sněžení. Nepříznivé počasí se podepsalo také na vyšším počtu dopravních nehod. Uzavřena byla například silnice směrem na Toužim. Velký pozor si musí dávat motoristé v Krušných horách, kde se počasí rychle mění a mohou se začít tvořit i nebezpečné sněhové jazyky.

V následujících dnech bude podle Rudolfa Kovaříka z klimatologické stanice v Šindelové dál sněžit. Rtuť teploměru bude navíc klesat pod nulu. „Včera ráno napadlo během pouhých dvou hodin místy až deset centimetrů sněhu. Sněžení očekáváme dnes, kdy připadne dalších pět centimetrů. Díky studené frontě klesnou teploty až na minus devět stupňů Celsia,“ konstatoval pozorovatel počasí Kovařík. Zároveň varoval před tvorbou sněhových jazyků a závějí na horách. Sněžení podle jeho slov ustane v neděli. „To přijdou už jen mírné sněhové přeháňky,“ dodal.

Řadu řidičů páteční počasí překvapilo. „Šel jsem domů ve čtvrtek kolem půlnoci a nesněžilo. Ráno jsem se probudil a venku bylo několik centimetrů nového sněhu. Samozřejmě, že jsem přijel pozdě do práce, protože v kopci v Jáchymově uvízlo několik kamionů, které okamžitě zablokovaly dopravu,“ uvedl Jaroslav Procházka z Ostrova. Podobná situace byla v ranních hodinách také na rychlostní silnici R6 směrem do Karlových Varů. „Jezdím do Varů z Chebu a nejhorší situace je vždy ve stoupání u Louček. Také včera tam stálo u krajnice několik kamionů, které čekaly na silničáře, aby mohly pokračovat v jízdě. Husté sněžení je asi zaskočilo stejně jako mě. Navíc silnice byla silně zledovatělá a jezdilo se výhradně v jednom pruhu, který byl uježděný,“ řekl obchodní zástupce Antonín Krmaš.

Situaci v celém kraji neustále monitorují silničáři, kteří měli plné ruce práce. Pomáhat jim dokonce museli i policisté. „Vyjíždět jsme začali ve čtvrtek ve 22.00 hodin, kdy přišly první přeháňky. V pátek jsme museli řešit několik větších problémů u Otročína na Karlovarsku či u Božího Daru, kde byla velmi špatná viditelnost a museli jsme dokonce na pár desítek minut uzavřít i několik silnic. V Krušných horách tradičně uvízlo i několik kamionů, takže jsme k nim museli dostat sypače, což ale není mnohdy vůbec jednoduché. Několikrát nám s tím musela pomoci i policie,“ uvedl šéf krajských silničářů Josef Bulka. Práci silničářům opět komplikovali neukáznění turisté. „U Božího Daru německému turistovi nejelo auto, tak ho nechal u silnice. Byl to docela problém, protože viditelnost byla opravdu špatná a mohla se stát dopravní nehoda, celou situaci se díky bohu podařilo vyřešit. Pozor si musí dávat řidiči hlavně na Toužimsku, Tepelsku, Mariánskolázeňsku a samozřejmě v Krušných horách,“ dodal Josef Bulka.

Sněžení a náledí komplikovalo dopravu i v obci Zádub- Závišín u Mariánských Lázní. „Silnice nám tu dávají do pořádku zemědělci s pluhy na traktorech. Špatné je, že po projetí pluhu zase silnice zapadá sněhem. Údržbu se snažíme mít pod kontrolou. Počasí nám však nepřeje,“ konstatoval starosta obce Jiří Nešpor. (kop,jid,bur)