Do Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni (ČHMÚ), k hasičům, ale také třeba starostům měst a obcí se nemusí dostat důležité zprávy o počasí, které sledují klimatologické stanice. Důvodem je slabý signál mobilní sítě v příhraničí Krušných hor, přes který informace ze stanic míří do ČHMÚ. Upozorňují na to samotní provozovatelé klimatologických stanic, kteří čekají na jejich modernizaci. „Často to ale není možné, protože informace z přístrojů by se kvůli slabému nebo vůbec žádnému signálu nedostaly ze stanice ven,“ říká meteorolog Rudolf Kovařík ze Šindelové.

V praxi to podle jeho slov znamená, že ústav, ale třeba i hasiči by se nemuseli dozvědět, že se blíží například krupobití, orkán nebo jiný přírodní živel. Klimatologické stanice přitom disponují moderními srážkoměry nebo limigrafy, které měří výšku vodního toku a okamžitě v případě nouze odesílají signál do centrály nebo právě hasičům.

Například šindelovská klimatologická stanice takto pomohla před několika lety pilotovi lehkého letadla. Kovaříkovy přístroje zaznamenaly, že do kraje míří silná bouřka. Informaci předal karlovarskému letišti. To pilota upozornilo a on raději nevzlétl. „Vyhnul se tak možným potížím, protože kdyby se do tak silné bouřky dostal, mohl se zřítit,“ uvedl Kovařík.

Na chybějící signál upozorňuje i náčelník Horské služby České republiky Rudolf Chlad. V příhraničí podle jeho slov chybí místy až na patnáctikilometrových úsecích. „Říkáme neustále lidem, aby s sebou na hory nosili mobily, aby si případně mohli zavolat pomoc. Na druhou stranu se ale mohou ocitnout v pasti, protože se z mobilu nedovolají. Samotným záchranářům v horách někdy nefungují vysílačky,“ upozornil Chlad. „Přitom právě díky mobilu jsme zachránili už několik lidských životů,“ doplnil.

Podle vyjádření telekomunikačních firem se situace jen tak nezlepší. Města jsou podle jejich slov dobře pokryta signálem. Investice do dalších stožárů by se jim nevyplatila. Potvrdila to Blanka Vokounová z Telefónica 02. „Rozšiřovat oblast pokrytí signálem GSM v těchto lokalitách neplánujeme. Lokální zlepšení v členitém Karlovarském kraji zajistíme pomocí výměny stávající GSM technologie za novou s vyšší citlivostí, čímž se rozšíří pokrytí,“ uvedla.