Obřího sněhuláka, vysokého i s kloboukem pět metrů, postavil na své zahradě Rudolf Kovařík ze Šindelové. Staví je už osmnáct let kvůli své dceři. Přiznává ale, že v současnosti už i kvůli místním chatařům.

„Pořád mě popichují, kdy už bude sněhulák stát. A tak se vždy nechám vyhecovat,“ usmívá se Kovařík.
Letos překonal rekord, neboť před dvěma lety měřil sněhulák ´jen´ 4,35 metru. I tak byl zřejmě nejvyšší v republice. „Nejde mi ale o rekordy. Zahřeje mě u srdce, když vidím, jak z něj mají děti radost,“ poznamenal. A přesně tak to je. Děti často ani nechtějí domů. „Dceru jsem od sněhuláka nemohl dostat. Hned si ho zamilovala,“ řekl Martin Polák z Chodova.

Šindelovský meteorolog tak má u svého domu denně desítky návštěv ze všech koutů republiky. „Proudící auta dokonce předloni málem způsobila zácpu na příjezdové silnici ve vesnici,“ vzpomíná Kovařík. Očekává, že letos bude situace naprosto stejná. Sněhuláka postavil o víkendu a už si ho přišly prohlédnout desítky zvědavců.

S výstavbou obřího sněhuláka Kovařík začal v sobotu v jedenáct hodin dopoledne, kdy nebyl až takový mráz. Sníh by se totiž jen těžce spojil. Pro sníh jezdil s kolečkem po okolí. „Spotřeboval jsem sníh z plochy o výměře šest set metrů čtverečních,“ uvedl. Dílo mu tentokrát trvalo postavit šest hodin. Vždy nasypal třiceticentimetrovou vrstvu sněhu, kterou nohama udusal. Musel ji i kropit vodou, aby byl sněhulák pevný. „Stavěl jsem ho ze sněhu, který byl několikrát přemrzlý. Těžko lepil k sobě.“

Takto pokračoval až do výšky tří metrů. Pak už musel použít žebřík. „Propotil jsem při stavbě troje oblečení a postupně jsem vyměnil čtyři páry rukavic, jak jsem měl promrzlé ruce,“ dodává. Letos je to prý naposledy, co stavěl tak velkého sněhuláka. „Začínal jsem před osmnácti lety, když se narodila dcera. Dnes je už plnoletá,“ vysvětlil své rozhodnutí.