Návštěvníkům vodní plochy Lesík u Šindelové svitla naděje, že se budou v příštích letech koupat ve vodě bez sinic. Ty se zde pravidelně objevují každý rok a znepříjemňují rekreantům koupání. V těchto dnech probíhá česko-německý projekt, který se zabývá možnostmi potlačení výskytu sinic. V několika klecích se testují metody pěti firem, které by měly vést ke zhodnocení, zda je možno alespoň v letní sezoně potlačit výskyt sinic, jakou metodou a s jakými náklady.

Projekt se uskutečňuje na přehradě Skalka, kde problém se zelenou vodní hladinou sužuje místní obyvatele již na začátku léta, a to již několik let zpět. „Pokud se najde metoda, která by přemnožení sinic zamezila, nebude ji možno aplikovat celoplošně, ale budou vytipována rekreačně exponovaná místa, aby zde byla umožněna rekreace občanů,“ sdělila Blanka Baboráková ze Strany zelených, která se do projektu zapojila. Kromě Skalky má obdobný problém i Lesík u Šindelové. „Na vodní nádrž Lesík jsem se občas jezdil i vykoupat, ale spíše mě sem táhla moje vášeň – rybaření. Sinice se tady vyskytovaly, to mohu potvrdit,“ konstatoval Václav Hejna z Kraslic.

Krajská hygienická stanice v Karlových Varech uvádí, že je velmi důležité rozeznat řasy a sinice. Jde o zcela odlišné organismy. Řasy mohou být při koupání nepříjemné, mohou působit alergie, většina sinic je toxická a zdraví nebezpečná. Riziko se zvyšuje u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost. Hygienici také dodávají několik rad. Rozhodně nedoporučují koupání ve vodě obsahující vodní květ. Po kontaktu se sinicemi doporučují osprchovat se čistou vodou.