Jako ve špatném filmu si připadají chataři a milovníci vody u přehradní nádrže Skalka u Chebu. Kvůli masivnímu výskytu sinic zde již v polovině června zakázali hygienici koupání. „Ani o tom nevím, že se tu nesmím koupat,“ divila se Anna Černá z Chebu. „Voda dnes vypadal docela čistě. Ale na druhé straně s tím tady každý počítá, že do vody nebude moci vlézt,“ pověděla Černá.

Sinice mohou lidem poškodit i játra

Zákaz koupání v přehradě odborníci minulý rok vyhlásili na konci června a před dvěma lety to bylo až v červenci. Podle hygieniků mohou sinice vážně ublížit především alergickým jedincům. Mohou vyvolat alergické reakce očí, spojivek a zarudlé podráždění pokožky. Pokud člověk polkne větší množství takové vody, může si podle odborníků zadělat i na selhání jater.

„Jednou jsem se v přehradě vykoupala, ačkoliv tam byl platný zákaz,“ řekla jedna z rekreantek Petra Novotná. „I když jsem se poté vysprchovala čistou vodou, svědila mě hrozně kůže a udělaly se mi červené fleky,“ doplnila. Většina zahrádkářů je ze zákazu velmi zklamaná. „Už jsem si myslela, že konečně budeme mít čistou vodu a zase nic,“ posteskla si jedna z chatařek Jana Holubová. „Přitom jsem viděla, že ve vodě jsou nějaké klece, kterými se mají asi ty sinice vyhubit. Budu se muset opět jezdit koupat do několik kilometrů vzdálené přehradní nádrže Jesenice,“ dodala.

Železné klece slouží k testování látek proti sinicím

Situaci kolem klecí ve vodě upřesnil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejskovský. „Železné klece obalené fólií, které mohou lidé v kempu Podhoří ve vodě vidět, sinice nehubí. Jedná se o takzvané mezokosmové pokusy. Aplikovali jsme dovnitř různé látky, abychom zjistili, která z nich bude v boji proti sinicím nejúčinnější. Testování se provádí ve dvou fázích pro jarní druhy sinic a letní druhy sinic,“ informoval mluvčí.

Výsledky zkoušek by měly být známy až na podzim

„Na každý druh sinic mohou být přípravky různě účinné. Proto chceme vědět, co je pro dané období nejúčinnější,“ pověděl vedoucí Odboru vodohospodářského plánování Vlastimil Zahrádka. „Celkové hodnocení proto zpracujeme až mezi měsíci září a říjen 2009. V srpnu a v září budeme provádět další rozbory a shromažďovat další data,“ podotkl. Jak dlouho potrvá, než se podaří sinice v přehradě omezit, není zatím vůbec jasné.
Zkoušky ve vodě lidi nijak neohrozí

„Úplně odstranit sinice z vodní nádrže Skalka zřejmě nelze. Jedná se totiž o jedny z nejstarších organismů na naší planetě, které přežily již nejrůznější podmínky. Naší snahou je však snížit jejich množství na minimum,“ řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Podle odborníků zkoušky na přehradě Skalka poslouží pro ověření efektivity hubení sinic při minimálním vlivu na životní prostředí. Dosavadní metody způsobovaly vnášení chemických látek do vody. Jednalo se především o měď a hliník. „Pokusy se uskutečňují jen na velmi omezené ploše nádrže, proto nebudou chataři ani rybáři nijak omezováni,“ doplnil Jan Svejkovský.

V posledních dnech voda vypadala docela čistě, to bylo způsobeno deštěm, který sinice srazil ke dnu, ale po dešti se sinice stávají opět viditelnými.