Je mu patnáct let a je mistrem světa v plastikovém modelářství. Řeč je o Radku Šípovi z Chodova, který se v polovině listopadu vypravil na mistrovskou soutěž do Anglie, kde také získal hned dvě zlaté medaile a k tomu ještě čtvrté místo.

Nakolik si získaných medailí ceníš? A vůbec, čekal jsi tak veliký úspěch? Nebo v něj akorát tajně doufal?

Medailí si moc cením, to je jasné. A jestli jsem vítězství čekal? Vzhledem k tomu, že prostor s modely uzavřeli kvůli bodování dříve, než jsem čekal, a konkurenci jsem si tedy nemohl zkontrolovat předem, tak jsem o takovém umístění neměl ani potuchy. Tajně jsem doufal, že se mi podaří úspěch z loňského roku obhájit.

Co považuješ za vůbec největší zážitek ze soutěže?

Určitě mě ohromilo obrovské množství prodejců na výstavě a samozřejmě modely samy o sobě. Tento výlet byl pro mě velice inspirativní a zážitků bylo víc než dost.

Jaká práce soupeřů tě v Anglii nejvíce zaujala?

Byly to především modely v seniorských kategoriích u modelářů s dlouhodobými zkušenostmi. Jejich kvalita je přímo ohromující.

Jakým způsobem jsi triumf oslavil?

S kolegy modeláři jsme úspěch oslavili hned na místě v hotelu. Také doma s rodinou samozřejmě nesmí oslava chybět, stejně tak s přáteli z našeho KIT klubu Chodov.

Co bude dál? Jaké další zajímavé soutěže tě v nejbližší době čekají? A co příští rok?

Letos už je to akorát jediná soutěž, a to završení celoroční série pěti speciálních soutěží takzvané CMK ligy na zámku Trmice poblíž Ústí nad Labem. Příští rok se pokusím dostat opět na spoustu soutěží po celé naší republice.

Můžeš vůbec ještě dosáhnout vyšších met, než které jsi už dosud vybojoval?

Mistr světa je asi nejvyšší ocenění, ale po celém světě je ještě několik soutěží, na které bych se velice rád podíval a třeba se i umístil.