Jde o společný projekt v rámci skupiny prevence městských policií Karlovarského kraje a chodovští strážníci se do něj zapojili již podruhé. „Pořádáme ho vždycky takhle na podzim, když se šeří, jsou zhoršené podmínky pro viditelnost jak ráno, když jdou lidé do práce, tak večer, když se třeba vrací děti z kroužků," uvedl Ladislav Staněk, velitel Městské policie Chodov a koordinátor prevence.

Strážníci se zaměřují na chodce, kteří jsou nevhodně oblečeni, a reagují tak i na novelu Zákona o provozu na pozemních komunikacích, která reflexní prvky na oděvu stanovila při pohybu v provozu mimo obec povinně. „Z prevenčních důvodů se snažíme o oslovení civilní klientely ohrožených lidí i v rámci obce, protože i tam se může samozřejmě stát, že chodec vstoupí do oblasti vozovky," sdělil Staněk.

Hlídky v okamžiku, kdy vidí někoho, kdo splňuje daná kritéria, nabízejí mu zdarma reflexní pásku. Projekt má u lidí kladnou odezvu. „Tak za prvé je to zadarmo. Byť pásky stojí 20 korun, lidé často nejsou ochotni ty peníze dát. A za druhé nemají moc času, takže je pro ně příjemným překvapením, že jim pásku dáme," potvrdil velitel. Pásky si mohou lidé na požádání vyzvednout i na služebně městské policie až do vyčerpání zásob. „Ale neradi bychom je rozdávali všem hromadně. Cílem projektu je upozornit, vyvolat diskusi, zamyšlení nad problémem," dodal Staněk.

Situace se za ty dva roky podle slov velitele rapidně zlepšila. „Na oblečení nebo na tašce mám reflexní prvky. A mají je i moje dcery. Nechceme nic riskovat, jde o bezpečnost," potvrdila Radka Jarošová. Reflexní prvky si pořizují lidé například i pro své psy, aby byli dobře vidět.

Autor: Lucie Žippaiová