Jak konkrétně dnes funguje váš lyžařský klub a o kolik dětí se tedy staráte?

V současné době má Ski klub Bublava (SKB) 30 aktivních závodních členů napříč všemi kategoriemi. V posledních letech klub funguje nejen přes zimní měsíce, ale aktivně pracuje přes celý rok. Za zmínku aktivit mimo zimu stojí například pořádání triatlonu pro dospělé a duatlonu pro děti, letní soustředění pro závodníky na Jesenici a podzimní přípravné závody. Ale to jsou jen některé z aktivit. Za 12 let fungování oddílu zde vyrostlo mnoho závodníků.

Jak a kdy se setkáváte a jak vypadá příprava v zimě a mimo ni?
Setkáváme se v průběhu celého roku, ale samozřejmě je vyšší četnost v zimních měsících, kde podle jednotlivých skupin trénujeme na Bublavě, kde máme díky spolupráci s tamějším skiareálem výborné podmínky pro trénování a pořádání závodů. Aktuálně probíhají přípravné závody Krušnohorského pohárku. Například o uplynulém víkendu se konal cyklistický závod na Bublavě. Následovat bude běžecký závod na Klínovci. Na tyto přípravné závody bude navazovat klasická zimní část.

Jaká je nyní situace s mladými sportovci? Máte jich dostatek, nebo se popřípadě mohou přihlásit i další?
V současné době, jak již jsem zmínil, máme zhruba 30 závodníků, ale uvítali bychom větší zastoupení v nejmladších kategoriích, aby bylo možné vychovávat závodníky pro starší kategorie. Jinak obecně loňská a předpokládáme také letošní sezóna bude bohatá na široké startovní pole díky dorůstání takzvaných silných ročníků. Každopádně spolupráce s dětmi v klubu je výborná, jelikož jsou pro lyžování zapálené a mají vytvořenou dobrou partu napříč věkovými kategoriemi. Ale nebráníme se náboru dalších dětí, kterým, věřím, můžeme nabídnout kvalitní podporu.

Jak je možné se tedy k vám přihlásit?
Přihlášení je možné elektronicky, ale asi lepší je, pokud se zájemci přijdou podívat na
tréninky, které se konají každý čtvrtek v Kraslicích (v praktické škole 17-19 hod.) i v Sokolově (16.30-17.30 hod. na 8.ZŠ). Veškeré informace jsou
na klubových stránkách www.ski-klub-bublava.cz, kde jsou i kontakty pro případné nové zájemce. Budeme se těšit, že uvidíme nové tváře.

Jakou vizi máte na letošní zimu, co na děti čeká?
I v letošní zimě nás čeká účast na závodech. Na žáky čeká Zimní olympiáda mládeže na Klínovci a republikové RKZ (UKZ). Pro mladší kategorie je to pak hlavně Krušnohorský pohárek, který je pořádán jako společný závod Karlovarského a Ústeckého kraje. Do jeho pořádání jsou zapojeny všechny kluby tohoto regionu. Závody jsou velice populární a přijíždějí také závodníci ze Saska. Nejmladší závodníci se také účastní každoročně veřejných závodů Novoroční vločka na Bublavě a Lišák na Stříbrné. Toto jsou zároveň náborové závody, kde koukáme po případných talentech pro náš klub. Abychom mohli podávat co nejlepší výsledky, pracujeme také na vzdělávání trenérů, tak aby bylo možné poskytnout co nejlepší možnou přípravu. A v neposlední řadě se vzděláváme také v oblasti technických novinek a přípravy materiálu pro závody.

O lyžování se tvrdí, že je to velmi drahý sport. Je to tak?
Ano, lyžování má takovou pověst. A finanční otázku jistě řeší každý rodič, který chce, aby se jeho ratolest nějakému sportu věnovala. Myslím, že lyžování nemusí být nutně tím nejdražším sportem, protože zejména u nejmenších závodníků, řekněme až po žákovské kategorie, lze závodní vybavení pořídit tzv. z druhé ruky ve velmi solidním stavu a za dost přijatelné ceny a po proběhnuté sezoně vybavení zůstane v solidním stavu, lze ho opět přeprodat. Co se samotného lyžování týče, například závodníci v našem oddíle mají speciální ceny na sezonní skipasy ve Ski centru Bublava, protože vedení Ski centra podporuje naše sportovní aktivity. Z tohoto pohledu tedy lyžování nemusí nutně být dražší než ostatní sporty. Další věcí je to, že v pohárcích se většinou soutěží o hodnotné ceny a také o výrazné slevy na závodní lyžařské vybavení od sponzorské firmy. Takže myslím, že lyžování za zkoušku stojí.