Provozovatelé skiareálů už s napětím vyhlížejí začátek sezony. I na letošek se snažili zdokonalit své služby tak, aby byly pro milovníky lyžování ještě atraktivnější. Někteří ale přiznávají, že budou muset i zdražovat.

To je případ skiareálu v Merklíně. Zde se zdražování aktuálně zvažuje. „Zhruba pět nebo šest let byla cena neměnná. Nyní už ovšem budeme muset přistoupit k mírnému zdražení,” připustil provozovatel Martin Frič. „Doposud byla cena za dospělou celodenní jízdenku 190 korun. Nyní řešíme s kolegy, o kolik bychom cenu navýšili. O všem budeme samozřejmě informovat na internetu,” dodal Frič.
Skiareál v Merklíně bude i letos nabízet kvalitní bufet, lyžařskou školu a také nejrůznější doprovodné akce. „Máme v plánu například maškarní na lyžích, a pokud bude počasí dobré, přichystáme i nějakou mikulášskou akci,” přislíbil Frič.

Velmi častým cílem lyžařů bude areál na Klínovci. Zde se staví moderní lanovka a budou fungovat i společné jízdenky s německým areálem na Fichtelbergu. „Od dvoudenní jízdenky budou skutečně fungovat v obou areálech. Lanovka je velmi moderní, navíc jsme posílili počet sněžných děl. Dále jsme prodloužili sjezdovku a také vznikají dvě nové restaurace. Tím se velmi zvedne úroveň našeho areálu,” řekl Martin Píša, provozovatel skiareálu na Klínovci.

Ten připustil, že ceny se mírně zvednou. „Je to hlavně z důvodu plánovaného navýšení DPH, ale nepůjde o nic dramatického. Budeme zdražovat zhruba o čtyřicet korun. Na druhou stranu jsme zvýšili hranici pro dětské jízdné na šestnáct let,” dodal provozovatel.

Lyžařský areál Mariánské Lázně s novým provozovatelem nezměnil pouze název, zaměřil se také více na rodiny s malými dětmi. Skiareál Mariánky v zimní sezoně nabídne využití pro milovníky sjezdového lyžování, snowboardingu i běžeckého lyžování. V provozu bude kabinková lanovka a dva vleky. „Pro ty, co si chtějí jízdu trochu zpestřit, bude možné využít snow-funpark. „Jde o místo, kde si lyžaři trochu zařádí,“ informovala mluvčí provozující společnosti Radka Záhořová. „Návštěvníci si zaskáčou, projedou po boulích a klopenkách.“ Na své si přijdou hlavně děti. „Pro děti zde vyrostl nový dětský park s lyžařskou školičkou. Park bude mít profesionální vybavení, jako například pohyblivý koberec, moderní výukové prvky nebo pohádkové slalomové dráhy,“ přiblížila Záhořová.

Sezonní jízdenku do skiareálu Mariánky nabízí provozovatel za 3800 korun pro dospělé osoby, na 2300 korun vyjde junior a pro děti sezonní jízdenka vyjde na 1500 korun.

Příznivou zprávu pro vyznavače zimních sportů přinesli vlekaři na Kraslicku. V nadcházející lyžařské sezoně nebudou zvyšovat ceny permanentek. „I přes vysoké investice a další modernizaci skiareálu se ceny nezmění,” potvrdil mluvčí sdružení Ski-Bublava Jiří Lhota.
Vlekaři se již intenzivně na začátek letošní sezony připravují. Servisem prochází veškerá technika. Skiareály se pak pouští také do úprav sjezdovek. V Bublavě poznají lyžaři změnu na teprve loni otevřené kilometrové sjezdovce se sedačkovou lanovkou.

„Tu jsme v nejkritičtějším místě rozšířili na zhruba sedmdesát metrů, což na české poměry nemá obdoby,” doplnil mluvčí sdružení Lhota. Novinkou v tamním lyžařském areálu bude také přemostění silnice na vrchol Bleiberg. Znamená to, že lyžaři už na ní nebudou muset dávat přednost projíždějícím autům.

Novinku připravuje i Lyžařský klub Tatran Kraslice, který ve městě provozuje vleky Krajka a Saporo. Ten mění systém jízdného. Zatímco loni bylo možné pořídit polodenní, celodenní nebo večerní, nově klub nabídne i hodinové nebo dvouhodinové jízdné.

„Reagovali jsme na požadavek návštěvníků,” řekl za lyžařský klub Martin Vlček. I tady se takřka každý den chystají na první sníh. „Někdo by si mohl říct, že je ještě brzy. Přípravy jsou ale poměrně hektické. Kontrolou a servisem prochází vlek a další technika. Pozornost pak věnujeme i samotnému terénu. Zlikvidovali jsme například další část polomů na třetí sjezdovce, díky čemuž se trať rozšíří. Zmenšili jsme i další terénní nerovnosti na ostatních sjezdových tratích,” doplnil Vlček s tím, že ani v Kraslicích se ceny jízdného měnit nebudou.

Servisní a údržbové práce již začaly i na kotvě Lišák v horské Stříbrné. Uvedla to provozovatelka tamního skiareálu Dana Izáková. Zda se zde budou ceny měnit bude jasné až v nadcházejících týdnech.

Ochuzeni nebudou ani milovníci běžeckého lyžování. Údržbu a budování lyžařských tras totiž podporuje i Karlovarský kraj. „Určitě tyto věci velmi podporujeme. V sezoně 2011 - 2012 bude upravováno celkem 339 kilometrů běžeckých tras,” řekl Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. „O podporu nás požádal například Boží Dar, Abertamy, Horní Blatná i některé sportovní oddíly,” dodal náměstek.

Lyžaři už se na zimu velmi těší. „Určitě se těším, až vyrazíme na hory. Každoročně jezdíme s rodinou jak do zahraničí, tak i do místních skiareálů. Je fajn, že se jejich úroveň postupně zvyšuje. To je moc dobře,” uvedl Tomáš Hájek z Karlových Varů.

(jah, bez, jid)