Celou noc ze středy na čtvrtek a ještě celé dopoledne včera vytékalo z prasklé pece sklárny v Novém Sedle roztavené sklo. Havárii způsobil výpadek elektřiny během středeční bouřky. Dno sklářské vany a hlavně vytékající sklovinu začali okamžitě chladit proudy vody hasiči.
„Původně nám hlásili jen otvor v průměru deset centimetrů. Vyjela jednotka novosedelských podnikových hasičů a následně se vyhlásil poplach druhého stupně. Prakticky se tak stáhli do Sedla všechny dostupné hasičské jednotky,“ řekl ke středečnímu zásahu ředitel sokolovských hasičů Ludvík Mulač.
„Ta voda je po chlazení strašně horká, je tam hodně páry, všichni už jsou promočený a unavený. Kolega držel proudnici a chladil od půlnoci až někdy do šesti do rána v kuse,“ popsali situaci ve sklárně hasiči, kteří v nedalekém rybníku Anna doplňovali vodu.
Intenzivní zkrápění skloviny mělo zabránit hlavně tomu, aby nezačali hořet stroje kolem. „Ani jsme se nepokoušeli otvor utěsnit. Na to nemáme ochranné prostředky,“ doplnil Mulač. Tekoucí sklovina má přes 1200 stupňů Celsia. Navíc voda určená ke chlazení odtékala do kanálu ke komínu. I tomu museli hasiči zabránit, takže ji začali odčerpávat.
Na místě v noci zasahovalo patnáct jednotek profesionáních i dobrovolných hasičů. Ti se pak během včerejšího dne střídali. Podle Mulače nebyli obyvatelé Nového Sedla ohroženi. Škody musí firma teprve vyčíslit.