Druhá základní škola v Sokolově se rozhodla pomoci postiženému Františkovi v jeho těžké nemoci. Chlapec bude mimo jiné potřebovat služby asistenčního psa, jehož výcvik stojí 200 tisíc korun. Spolu s rodiči se proto zapojili do projektu Ponožkový pes.

V rámci něj se šijí pejskové z ponožek, kteří jsou následně prodáváni za minimálně sto korun. Na jednoho asistenčního psa je třeba ušít 2000 pejsků, protože jeho výcvik stojí zhruba 200 tisíc korun.

Do školy zavítali spolu se zástupci Pestré společnosti, o. s. (organizátoři projektu), také trenéři asistenčních psů a dva pejskové – border kolie Matěj a pudl Beruška.
„Všem přítomným předvedli, jak se psi cvičí a co všechno musí asistenční pes umět. Oba pejskové se okamžitě stali miláčky publika. Předvedli svlékání jednotlivých částí oblečení, otevírání skříněk, sbírání věcí ze země, prostě všechny důležité činnosti, které nemocný či postižený člověk sám zvládnout nemůže," řekla jedna z kantorek Petra Šišková.

Po ukázce následovala výroba pejsků. Šili všichni – maminky, babičky, sourozenci, ale i tatínkové. Pejsky bylo třeba také vycpat a ozdobit.
„Během odpoledne se nám podařilo vyrobit 115 pejsků. Domluvili jsme se, že v průběhu listopadu uspořádáme v prostorech školy prodejní výstavu, jejíž výtěžek věnujeme na výcvik asistenčního psa pro Františka ze Sokolova," dodala Šišková. Právě pro výše zmíněného chlapce je totiž cvičen Matěj, jehož výcvik měli přítomní možnost vidět.