Čísla jsou neúprosná. V září nastoupilo do sedmi sokolovských základních škol o plné tři třídy prvňáčků méně než při loňském začátku školního roku. Odbor školství a kultury sokolovské radnice dokonce předložil radě města návrh na úpravu kapacity základních škol. I přesto bude naplněnost na necelých osmdesáti procentech a v budoucnu budou prý muset zastupitelé města řešit stejný problém jako ti současní, a to zavření další ze základních škol.

„Nejvyšší povolený počet žáků základních škol zřízených městem Sokolov se musel po sloučení tří z nich změnit,” řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Jak upřesnil, před třemi čtyřmi lety bylo vedení města přesvědčeno o tom, že se úbytek žáků zastaví. Co se týče kapacity, nejhůře na tom prý byly školy v ulicích Boženy Němcové, Běžecké a Sokolovské. Ty se sloučí v jednu. Město si nechalo vypracovat i zprávu od odborné expertní komise na školství, kterou si samo vedení radnice objednalo. „Je to hlavně ekonomicky problematická věc. Můžeme těžko investovat do škol, do jejich údržby či na platy zaměstnanců,“ řekl místostarosta Sokolova Pavel Čáslava. Odbor školství tvrdí, že hlavním důvodem snížení kapacity je to, že ta původní již nereaguje na současné potřeby škol. „Nové výukové metody s sebou přinesly potřebu moderních technologických zařízení a pomůcek,” řekla Andrea Škivrová z odboru školství v Sokolově.

S ní souhlasí i vedení některých ZŠ. „My jako ředitelé jsme možná zaváhali a měli problém řešit o několik let dříve,“ sdělil ředitel osmé základní školy Vladimír Vlček. Jak upřesnil, škola musí jít dopředu. „Odborné učebny jsou pro dnešní kvalitní výuku žáků prostě potřebné,“ tvrdí Vlček. Naději vidí ředitel v zaplněných mateřinkách. Příští roky by prý mohla fungovat plusová čísla u nastupujících prvňáků.

Původní kapacita ZŠ 4550 žáků by se měla snížit na 3360. Přesto však bude naplněnost pouhých 78 procent. „Myslím si, že příští zastupitelstvo Sokolova bude stát před stejným problémem a bude nuceno v budoucnu sloučit další ze škol,” dodal Jakobec.