Pokud jdou na střední školy, kde se pracuje s těmito technologiemi, mají daleko lepší startovní podmínky. I proto se Základní škola Bukovany rozhodla jít do projektu 3D v Bukovanech, spolufinancovaného Evropskou unií.

V rámci projektu byly provedeny drobné stavební úpravy učebny a pořízen soubor pro 3D tisk včetně softwaru a doplňků. „Jsme ve 21. století, nedaleko vzniká technologické centrum BMW a je potřeba, abychom na to nějak reagovali v souladu s dobou,“ je přesvědčený Erich Kříž, vyučující informatiky. Právě on pracuje s vybranými žáky v učebně vybavené dvanácti 3D tiskárnami nejrůznějších úrovní, od těch žákovských, jednoduchých, na kterých se děti učí, až po ty profesionální. Zhruba 20 žáků 7. až 9. ročníku se v rámci volitelného předmětu naučí pracovat nejen s tiskárnami, ale i 3D grafikou, scannery, 3D projekcí.

Pro bukovanské žáky není práce s 3D tiskárnami ale žádnou novinkou. První tiskárny škola pořídila už před třemi lety. A děti to baví, jsou nadšené, tvoří a tisknou různé věci. „Ani to není moc náročné, když se to pochopí, je to dokonce lehké, jen pochopit ty principy tisku,“ vysvětlil deváťák Lukáš Trpka a pochlubil se klíčenkou kapely, kterou navrhl a na 3D tiskárně vytiskl. „Dělala jsem stojánek na tužky anebo třeba model 3D tiskárny,“ předvedla své výrobky jeho spolužačka Adéla Nováková.

Možnost 3D tisku ve škole nemají jen žáci, ale kdokoli, kdo se přijde domluvit. „Nabídli jsme i okolním školám, které nás podpořily při žádosti o dotaci, aby učitelé přijeli se svými žáky a seznámili je tu s 3D tiskem,“ doplnil Kříž.

Dotace z Ministerstva pro místní rozvoj byla ve výši 1 089 650 korun, z vlastních zdrojů škola zaplatila 57 tisíc. „Bez spoluúčasti obce bychom tento projekt ale nemohli realizovat,“ říká ředitel Základní školy Bukovany František Hořínek.