Ve školách tak pracují malíři, podlaháři, elektrikáři či truhláři. A město shání další. V rozpočtu je na to letos vyčleněných zhruba 25 milionů korun. Nad rámec toho zastupitelé schválili balíček více než 50 milionů korun, z nichž se bude hradit v následujících čtyřech letech nákup nábytku, tabulí, skříněk a další. Chybět nebude ani pořízení softwarů, zajištění konektivity a další.

"Nového vybavení i zázemí se dočkají nejen žáci, ale i učitelé. Jsme si vědomi toho, že pokud je spokojený pedagog, je spokojený i žák a rodič. Městu se také podařilo oslovit živnostníky a menší firmy, které mají sídlo v Sokolově nebo blízkém okolí. Chceme je více zapojit do práce na našich školských zařízeních. Dobrou zprávou je, že se to daří, řemeslníci mají zájem. A chceme v tom pokračovat," říká místostarosta Sokolova Jan Picka.

Zabavený důkazní materiál z akce Mouka.
Policisté ukazují mapu odhalených pěstíren konopí a varen drog v našem kraji

Počítá se také s předfinancování projektů na úpravu škol. Na to má město připravených dalších zhruba 50 milionů korun a zastupitelé budou na podzim schvalovat ještě navýšení této alokace o 30 milionů korun. Mezi ty letošní největší akce patří například oprav učeben na ZŠ pionýrů v hodnotě 2,8 milionu korun, oprava vnitřních instalací na ZŠ Rokycanova za 7 milionů, výměna žebříků a oprava závad střech na ZŠ Švabinského za jeden milion korun, rekonstrukce šaten na ZŠ Křižíkova za 1,5 milionu, oprava střechy v MŠ Kosmonautů za 2 miliony korun anebo oprava stropu společenského sálu pavilonu za Domova dětí a mládeže za 1,5 milionu korun.

Řemeslníci se mohou hlásit dál, vzkazuje Sokolov místním živnostníkům. Město chce mít v databázi detailnější přehled o místních řemeslnících. Z ní poté bude oslovovat jednotlivé obory s tím, že půjde o zakázky do 100 tisíc korun, které neprocházejí E- ZAKEM, což je certifikovaný nástroj pro zadávání veřejných zakázek. "Pro nás jsou důležití i řemeslníci, kteří pracují sólo sami na sebe," uvádí vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Klepáčková, na jejíž pracovní adresu: katerina.klepackova@mu-sokolov.cz se mohou zájemci hlásit.

Problémy se sehnáním kvalitních firem či řemeslníků řeší takřka všechna města. V Sokolově to bylo například vloni u rekonstrukce základní školy v Rokycanově ulici, která je nejstarší školou v Sokolově sídlící v historické budově. Do výběrového řízení na rekonstrukci ZŠ Rokycanova se v březnu loňského roku nepřihlásila ani jedna firma. Jednou z příčin mohou být samotné práce ve staré budově, které na sebe musejí navazovat.