Postavit pro děti zcela novou mateřskou školu má v úmyslu město Krásno. Stávající budova je totiž nevyhovující a její rekonstrukce by vyšla na pět až osm milionů korun. Radnice přiznává, že plánovaná výstavba nové školky vyjde ještě dráž, bude ale moderní a navíc energeticky úsporná a soběstačná. Další výhodou je, že pojme větší počet dětí než doposud.

„Pokud bude potřeba, tak kapacitu ještě navýšíme, je tam totiž počítáno i s rezervou. A to je dobře, neboť nám dětí přibývá. Momentálně jich do naší školky chodí dvacet osm,“ upřesnila starostka Krásna Lenka Sidorjaková.
Jedním z důvodů, proč se město také pro stavbu rozhodlo, je skutečnost, že by kvůli renovaci staré mateřinky muselo zařízení na zhruba jeden rok zavřít. A to radnice vzhledem k množství dětí nechce. „Sice nás to vyjde dráž, na druhou stranu ale původní objekt můžeme využít pro jinou činnost,“ poznamenala starostka.

Pro stěhování do nových prostor je i učitelka krásenské mateřské školy Vlasta Hoštová. „Já s tím plně souhlasím. Budova, ve které nyní jsme, je stará a naprosto nevyhovuje požadavkům,“ uvedla učitelka.
Projekt nové školky má město už hotový. „Nyní akorát čekáme na zpracování přeložky vysokého napětí. Během příštího roku bychom pak chtěli požádat o dotaci,“ zmínila Sidorjaková.

A čím má být zamýšlená stavba tolik ojedinělá? „Budou tu solární panely pro ohřev vody, zásobník na užitkovou vodu, speciální větrání a vytápění formou klimatizace. Původně jsme také uvažovali o tepelném čerpadle, jenže u nás je to trošku problém, takže tam nakonec přijde plynový kotel. Zkrátka, školka bude soběstačná, s velice nízkou spotřebou energie,“ řekla starostka.

Radnice už také ví, kde by moderní mateřinka vznikla. Nabízí se prostor ve středu města u hřiště. „Získali jsme tady obrovský pozemek. Teď je tam sice pole, ale do budoucna zde počítáme s výstavbou nových obytných domů a zmiňované školky,“ dodala Sidorjaková.