Rekonstrukce školní kuchyně na základní škole v ulici Švabinského v Sokolově přinese více problémů, než se čekalo. Jelikož by plánovaná oprava trvala déle než letní prázdniny, udělá se jen její část. V katastrofálním stavu je i základní věc pro vaření a tou je vybavení. A právě jím bude kuchyň vybavena nově, a to za půl milionu korun. Ostatní věci musejí počkat.

„Jen nákup vybavení vyjde na půl milionu korun," potvrdila místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Odbor rozvoje města připravil výběrové řízení, které se však muselo opakovat. A to kvůli připomínce, že namísto původně plánované třípatrové pece bude kuchařkám sloužit nakonec konvektomat.

„Poté čeká naši školní kuchyň ještě rekonstrukce podlah, rozvodů vody a odpadů a elektřiny," potvrdil ředitel školy Ivo Záleský. Do starých prostor tak přijde nové, moderní vybavení. Poté se dělníci vrátí a dodělají zbytek.

Výhodou tohoto možná poněkud krkolomného kroku je fakt, že školáci budou mít v září uvařeno. Pokud by se rozjely obě akce najednou, zřejmě by se vše během letních prázdnin nestihlo. Ve hře jsou totiž nejen práce, ale i lhůty a zákonem stanovené postupy.

Předmětem veřejné zakázky je dodání dvou kusů elektrické pánve, jednoho plynového kotle, dále elektrického konvektomatu a 2 kusů pojízdné vodní lázně do školní kuchyně.
Dodání musí být provedeno včetně dopravy, demontáže a zajištění ekologické likvidace u vybraného stávajícího zařízení. Firma musí zároveň provést montáže, zapojení, a to včetně rozvodů elektřiny, plynu a vody, a zároveň odzkoušet dodané zařízení v místě.

Na závěr musí též proškolit obsluhu. To vše za předpokládanou cenu 450 tisíc korun, která je nyní v elektronickém systému zadávání zakázek zvaném E-ZAK.
Mezi výhody elektronického nástroje patří nejen úspory v rozpočtu v řádech desítek milionů korun ročně, ale i transparentnost a snížení administrativní zátěže.
Vedení města však muselo také několikrát vysvětlovat zastupitelům, proč některé zakázky systémem neprošly.

Otázkou tak zůstává, zda by úspory nebyly ještě vyšší.
Zpočátku byla hranice u malých zakázek stotisícová, nyní je poloviční. A to je někdy problém. Vedení města zmiňuje mnohdy jako jedny z důvodů časovou tíseň nebo takzvané havárie u veřejných zakázek.