V tomto duchu se nesl nejenom první den, který si školáci i jejich rodinní příslušníci užili netradičně, ale projekty a akce k narozeninám jsou připraveny i po celý školní rok.

Školu se před dvaceti lety rozhodla založit Dana Stariatová, protože hledala alternativu pro své vlastní děti. „Od začátku jsme ve škole usilovali o to, co je naším mottem i dnes – pracovat s jedinečností každého žáka, respektovat ji a vytvářet pro žáky bezpečný prostor, ve kterém budou moci objevovat sami sebe i svět kolem nich,“ přiblížila. „Pomáháme dětem hledat a dále rozvíjet jejich silné stránky a talenty, inspirujeme je k aktivnímu přístupu k životu i k tomu, aby se zajímaly o svět kolem sebe a aktivně se ozývaly ve chvílích, kdy se jim něco nelíbí,“ doplnila.

Právě pro jiný přístup, než je na „klasických“ školách, volí toto zařízení pro své děti řada rodičů. „Je tu takový rodinný přístup, mizí anonymita, ve třídách je méně dětí. Důležitá je pro mě i angličtina, protože dcera se ji učí už od tří let. Navíc je tu možný postup až na gymnázium,“ vysvětlila Jitka Dočkalová, proč přivedla svoji dceru Vendulku do 1. třídy právě sem.

Že škola slaví narozeniny, budou žáci vnímat po celý rok. „Jako první je čeká projekt Edison, kdy přijedou stážisté z celého světa a budou tu s dětmi trávit celý týden,“ prozradila trochu z narozeninového menu Dana Stariatová. Nebude chybět ples k 20. výročí ani Zahradní slavnost. „Celý rok budeme pracovat na projektu, kdy děti budou natáčet film, jaké to na Mánesovce je od těch 3 let do 18 či 19. Zapojí se samozřejmě všichni učitelé a zároveň budeme dětem zvát odborníky, dramaturgy, režiséry, kameramany,“ popsala. Součástí oslav bude i výstava prací žáků školy v galerii.