VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školu za desítky milionů dostavíme, rozhodlo město

Kraslice – Do dostavby jedné ze svých základních škol se po letech diskusí pustí město Kraslice na Sokolovsku.

19.3.2018
SDÍLEJ:

Místostarosta Kraslic Miloslav Poslední.Foto: Deník / Drozdík Jiří

Půjde přitom o největší investici v novodobé historii města. Někteří zastupitelé se však netají obavami, aby investici městský rozpočet unesl. Více v rozhovoru s místostarostou města Miloslavem Posledním.

Zastupitelé se sešli na mimořádném jednání zastupitelstva a odsouhlasili zahájení první fáze dostavby ZŠ Dukelská. Při předešlém zastupitelstvu však padaly argumenty, že začít z vlastních zdrojů může být pro rozpočet města a vzhledem k chystaným dalším investicím kritické. První fáze vyjde na 25 milionů korun. Z čeho tedy bude město čerpat a zvládne to rozpočet města?
Zastupitelstvo se na posledním zasedání zabývalo doporučením a návrhem rady města, aby se započalo s dostavbou školy. Členové rady tak dali jasně najevo, že si plně uvědomují složitost situace, kdy má škola nevyhovující kapacitu. V současné době zatím neexistuje vhodný dotační titul, který by nám s financováním dostavby školy pomohl, a proto jsme se rozhodli spustit první etapu s financováním z vlastních zdrojů, přičemž ona první etapa je poněkud odlišná od první etapy, jak ji předpokládá projektová dokumentace.

Ovšem v žádném případě to neznamená, že by dostavba měla realizací této etapy skončit a dále se už nemělo pokračovat. Je to pouze obezřetnost pro případ, kdyby bylo z nějakých objektivních příčin nutné dostavbu přerušit. Jsou to jen zadní vrátka pro případ, že nastane nějaká nepředvídaná situace. Financovat tedy začneme z rozpočtu a z rezervního fondu.

Mluvilo se o tom, že jednotlivé fáze na sebe musí navazovat a investice se pohybuje kolem devadesáti milionů korun. Jak tedy bude dostavba probíhat?
Zahajovací fáze se bude týkat především zcela nové půdní nástavby nad spojovacím pavilonem, kde se vybudují dvě nové třídy s kabinetem. Další úpravy se týkají bezbariérových vstupů, sociálních zařízení, propojovacích dveří, vnitřních instalací atd.

V červnu letošního roku bychom chtěli pro zahajovací část stavby najít dodavatele a ihned po uzavření smlouvy začít s výstavbou.
Pokud ale dotace nebude, máme připravený finanční plán na pokrytí všech nákladů na realizaci dostavby školy z vlastních zdrojů. Vznikl tak ekonomicky schůdný model financování dostavby, aniž by došlo k zastavení ostatních potřebných plánovaných investic.

Město zaplatilo za projektovou dokumentaci dva miliony korun. Bude ji nutné přepracovat kvůli případné výstavbě tělocvičny, která škole také chybí?
Na projektu se nic měnit nebude. Řešíme pouze oddělení první fáze stavby od ostatních stavebních prací z důvodu výběrového řízení a zpracování zadávací dokumentace. Zastupitelstvo navíc rozhodlo, že je třeba doprojektovat nejen chybějící tělocvičnu, ale také venkovní sportoviště.

Kdy se s případnou dostavbou začne a co se vybuduje jako první?
Předpokládáme, že v červnu bude připraveno výběrové řízení a možná v září 2018 začneme, ale to je velice předběžné. Situace na stavebním trhu je poměrně napjatá a stavební firmy mají své možnosti už vyčerpané. Bude těžké na zakázku sehnat dobrou cenu a dodavatele.

Pokud se město tedy pustí do zahájení dostavby školy, zbudou případně prostředky na rekonstrukci domů v centru města, které město koupilo od soukromých vlastníků?
Dostavba školy je velkým soustem pro rozpočet města. Je to nejdražší investice, kterou město zahajuje pouze z vlastních zdrojů bez dotace.

Divím se některým zastupitelům, kteří prohlašovali, že se musí začít a není se čeho bát. Dokonce zazněl i názor, že dostavba školy je politické rozhodnutí a ekonomika není pro toto rozhodování vůbec důležitá! S takovýmto názorem se však rozhodně nemohu ztotožnit, takovéto pojetí finanční zodpovědnosti nás již jednou v minulosti přivedlo téměř ke krachu. Jejich názor rozhodně nesdílím, a to právě z důvodu dalších investic do majetku města. Domy na náměstí jsou jen jednou z věcí, které bychom chtěli řešit. Město má další investice za zhruba 250 milionů korun, které čekají na realizaci.

Jak se škola promění, až bude kompletně dostavěna, a co všechno jí to přinese?
Dostavba pro školu řeší nové kmenové a odborné učebny. Třídy, které jsou dnes umístěné například v družině nebo v Plzeňce, budou přesunuty do nové budovy. Nové budou i dílny. Škola bude kompletně bezbariérová. Přesunutím hlavního vstupu do školy se vyřeší problém s dopravou a pohybem dětí před školou. Realizace dostavby školy by měla přinést především moderní prostředí pro výuku, které plně akceptuje standardy 21. století. Škola tím získá důstojné prostory pro výuku žáků a pro práci pedagogického sboru i nepedagogického personálu.

Město investovalo miliony korun do objektu ZŠ v Havlíčkově ulici. Ta se dočkala nových střech, oken, fasády, nádvoří i multifunkčního hřiště. Kolik stála tady modernizace a kolik už radnice investovala do školských zařízení?
Částky, které město v minulých několika letech postupně investovalo do ZŠ v ulici Havlíčkova, lze vyčíslit na několik desítek milionů. Nutno však dodat, že se jednalo především o dotační finanční prostředky. Ale i přesto, že v minulosti investovalo téměř čtyři desítky milionů korun, nemáme ani v této škole ještě hotovo – čekají nás investice do nové kotelny a do bazénu, který také má své nejlepší časy již za sebou. I v tomto případě se bavíme o milionových částkách, které budeme muset v nemalé míře uvolnit ze svých vlastních zdrojů.

Pustí se radnice i do oprav bývalé průmyslové školy? Jaké práce tady město čekají?
Nejenže se pustí, ale město se již do těchto oprav pustilo. Momentálně jde o investici do rekonstrukce a vybavení školních dílen. Tyto práce měly být podle plánu hotové již na podzim, ale vinou zpoždění a úplného zastavení prací ze strany dodavatelské firmy jsou práce přerušeny. Nyní jsme nuceni hledat nového dodavatele, který by dílo dokončil, což zřejmě nebude úplně snadné.

Autor: Jiří Drozdík

19.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/skladník (ŘP sk. C). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu:, - telefonicky - Michaela Zubková 352 673 667 (pondělí - pátek: 7:00 - 15:00), - e-mailem na adresu fakura@qstavebniny.cz, - osobně po předchozí telefonické domluvě, -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------, Požadujeme:, - ŘP skupiny C, - profesní průkaz výhodou, -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------, Pracovní doba:, 6:30 - 15:00, 8:00 - 17:00. Pracoviště: Q stavebniny s.r.o. - 001, Dobrovského, č.p. 535, 356 04 Dolní Rychnov. Informace: Michaela Zubková, +420 352 673 667.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Specialisté v oblasti zootechniky Zootechnik/čka. 18 000 Kč

Specialisté v oblasti zootechniky Zootechnik/čka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - e-mailem: mirka.buckova@farmazvirat.cz, , Přijmeme zootechnika pro chov ovcí, masného skotu, , Požadujeme:, - praxe v oboru, , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky, - služební auto, , Nabídky s životopisem zasílejte na e-mail: mirka.buckova@farmazvirat.cz, , Místo výkonu práce: Šindelová. Pracoviště: Statek šindelová, s.r.o., 358 01 Kraslice. Informace: Mirka Bučková, +420 353 890 165.

Kultura a sport - Specialisté pro styk s veřejností Brand Manager. 24 000 Kč

Specialisté pro styk s veřejností Brand Manager. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dynamická kosmetická společnost hnedá spolupracovníky., Způsob kontaktu uchazeče:, - e-mailem obchod@fornica.cz, - telefonicky: paní Lenka Vlasatá na tel.: 777 287 255, , Nabízíme:, - pracovní poměr na domu neurčitou, - zajímavou, kreativní, a samostatnou práci, - možnost seberealizace a využití vlastních nápadů, - práce na zajímavých zakázkách, , Pracovní náplň:, - podpora firemní značky a marketingu, - komunikace s odběrateli a dodavateli, - péče o stávající zákazníky, - koordinace projektu, , Požadavky:, - komunikativní znalost anglického jazyka slovem i písmem, - pozitivní osobnost s přirozenou autoritou a přezentačními dovednostmi, - znalost práce s PC (Word, Exel, Power Point) a internetové komunikace, - vysoká míra samostatnosti, - schopnost vést projekty a dodržovat stanovené termíny, - komunikativnost, asertivita, reprezentativní vystupování, - týmový hráč, - všeobecný přehled, - odolnost vůči stresu a vysoké pracovní nasazení , - řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, , Místo výkonu práce Karlovy Vary. Pracoviště: Fornica cosmetic s.r.o., Smetanova, č.p. 514, 356 01 Sokolov 1. Informace: Lenka Vlasatá, +420 777 287 255.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 25 470 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka II. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Upřesňující informace:, Požadované zaměření:, - matematika, - fyzika, - přírodopis, - zeměpis, - německý jazyk, - pracovní činnosti, Dále pokrytí funkcí zástupce ředitele školy pro II. stupeň, výchovného poradce, metodika prevence, školního psychologa, Není překážkou dosud nedokončené studium na VŠ., , Způsob kontaktu:, - osobně - od 7:00 - 15:00 hod., Švabinského 1702, Sokolov, - e-mailem - skola@6zs-sokolov.cz, - telefonicky - 352 623 645, 731 410 486. Pracoviště: Základní škola sokolov, švabinského 1702, Švabinského, č.p. 1702, 356 01 Sokolov 1. Informace: Ludmila Davídková, +420 352 623 645,731 410 486.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BUDOVA NÁDRAŽÍ VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH by si zasloužila efektivní zkrášlovací kúru.

Opravy nádraží přijdou na 24 milionů korun

Čištění Ohře 2007.

Dobrovolníci nasbírali při čištění řeky 21 tun odpadu

FOTO: Náměstí bylo od krve. Přijely tanky

Cheb - Několik desítek mrtvých, zraněných, kouř a rány z děla. Tak to o víkendu vypadalo na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Lidem hrozí spáleniny kůže. V atmosféře je málo ozónu

Karlovarský kraj - Vyšší riziko rychle spálené kůže hrozí v následujících dnech lidem nejen v Karlovarském kraji, kteří budou slunci vystavovat nechráněnou pokožku.

Senior Expres začne v Kraslicích jezdit už od května

Kraslice – Původně město předpokládalo, že nový Senior Expres začne ulicemi Kraslic jezdit od června, nakonec tomu ale bude už o měsíc dřív.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT