VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školu za desítky milionů dostavíme, rozhodlo město

Kraslice – Do dostavby jedné ze svých základních škol se po letech diskusí pustí město Kraslice na Sokolovsku.

19.3.2018
SDÍLEJ:

Místostarosta Kraslic Miloslav Poslední.Foto: Deník / Drozdík Jiří

Půjde přitom o největší investici v novodobé historii města. Někteří zastupitelé se však netají obavami, aby investici městský rozpočet unesl. Více v rozhovoru s místostarostou města Miloslavem Posledním.

Zastupitelé se sešli na mimořádném jednání zastupitelstva a odsouhlasili zahájení první fáze dostavby ZŠ Dukelská. Při předešlém zastupitelstvu však padaly argumenty, že začít z vlastních zdrojů může být pro rozpočet města a vzhledem k chystaným dalším investicím kritické. První fáze vyjde na 25 milionů korun. Z čeho tedy bude město čerpat a zvládne to rozpočet města?
Zastupitelstvo se na posledním zasedání zabývalo doporučením a návrhem rady města, aby se započalo s dostavbou školy. Členové rady tak dali jasně najevo, že si plně uvědomují složitost situace, kdy má škola nevyhovující kapacitu. V současné době zatím neexistuje vhodný dotační titul, který by nám s financováním dostavby školy pomohl, a proto jsme se rozhodli spustit první etapu s financováním z vlastních zdrojů, přičemž ona první etapa je poněkud odlišná od první etapy, jak ji předpokládá projektová dokumentace.

Ovšem v žádném případě to neznamená, že by dostavba měla realizací této etapy skončit a dále se už nemělo pokračovat. Je to pouze obezřetnost pro případ, kdyby bylo z nějakých objektivních příčin nutné dostavbu přerušit. Jsou to jen zadní vrátka pro případ, že nastane nějaká nepředvídaná situace. Financovat tedy začneme z rozpočtu a z rezervního fondu.

Mluvilo se o tom, že jednotlivé fáze na sebe musí navazovat a investice se pohybuje kolem devadesáti milionů korun. Jak tedy bude dostavba probíhat?
Zahajovací fáze se bude týkat především zcela nové půdní nástavby nad spojovacím pavilonem, kde se vybudují dvě nové třídy s kabinetem. Další úpravy se týkají bezbariérových vstupů, sociálních zařízení, propojovacích dveří, vnitřních instalací atd.

V červnu letošního roku bychom chtěli pro zahajovací část stavby najít dodavatele a ihned po uzavření smlouvy začít s výstavbou.
Pokud ale dotace nebude, máme připravený finanční plán na pokrytí všech nákladů na realizaci dostavby školy z vlastních zdrojů. Vznikl tak ekonomicky schůdný model financování dostavby, aniž by došlo k zastavení ostatních potřebných plánovaných investic.

Město zaplatilo za projektovou dokumentaci dva miliony korun. Bude ji nutné přepracovat kvůli případné výstavbě tělocvičny, která škole také chybí?
Na projektu se nic měnit nebude. Řešíme pouze oddělení první fáze stavby od ostatních stavebních prací z důvodu výběrového řízení a zpracování zadávací dokumentace. Zastupitelstvo navíc rozhodlo, že je třeba doprojektovat nejen chybějící tělocvičnu, ale také venkovní sportoviště.

Kdy se s případnou dostavbou začne a co se vybuduje jako první?
Předpokládáme, že v červnu bude připraveno výběrové řízení a možná v září 2018 začneme, ale to je velice předběžné. Situace na stavebním trhu je poměrně napjatá a stavební firmy mají své možnosti už vyčerpané. Bude těžké na zakázku sehnat dobrou cenu a dodavatele.

Pokud se město tedy pustí do zahájení dostavby školy, zbudou případně prostředky na rekonstrukci domů v centru města, které město koupilo od soukromých vlastníků?
Dostavba školy je velkým soustem pro rozpočet města. Je to nejdražší investice, kterou město zahajuje pouze z vlastních zdrojů bez dotace.

Divím se některým zastupitelům, kteří prohlašovali, že se musí začít a není se čeho bát. Dokonce zazněl i názor, že dostavba školy je politické rozhodnutí a ekonomika není pro toto rozhodování vůbec důležitá! S takovýmto názorem se však rozhodně nemohu ztotožnit, takovéto pojetí finanční zodpovědnosti nás již jednou v minulosti přivedlo téměř ke krachu. Jejich názor rozhodně nesdílím, a to právě z důvodu dalších investic do majetku města. Domy na náměstí jsou jen jednou z věcí, které bychom chtěli řešit. Město má další investice za zhruba 250 milionů korun, které čekají na realizaci.

Jak se škola promění, až bude kompletně dostavěna, a co všechno jí to přinese?
Dostavba pro školu řeší nové kmenové a odborné učebny. Třídy, které jsou dnes umístěné například v družině nebo v Plzeňce, budou přesunuty do nové budovy. Nové budou i dílny. Škola bude kompletně bezbariérová. Přesunutím hlavního vstupu do školy se vyřeší problém s dopravou a pohybem dětí před školou. Realizace dostavby školy by měla přinést především moderní prostředí pro výuku, které plně akceptuje standardy 21. století. Škola tím získá důstojné prostory pro výuku žáků a pro práci pedagogického sboru i nepedagogického personálu.

Město investovalo miliony korun do objektu ZŠ v Havlíčkově ulici. Ta se dočkala nových střech, oken, fasády, nádvoří i multifunkčního hřiště. Kolik stála tady modernizace a kolik už radnice investovala do školských zařízení?
Částky, které město v minulých několika letech postupně investovalo do ZŠ v ulici Havlíčkova, lze vyčíslit na několik desítek milionů. Nutno však dodat, že se jednalo především o dotační finanční prostředky. Ale i přesto, že v minulosti investovalo téměř čtyři desítky milionů korun, nemáme ani v této škole ještě hotovo – čekají nás investice do nové kotelny a do bazénu, který také má své nejlepší časy již za sebou. I v tomto případě se bavíme o milionových částkách, které budeme muset v nemalé míře uvolnit ze svých vlastních zdrojů.

Pustí se radnice i do oprav bývalé průmyslové školy? Jaké práce tady město čekají?
Nejenže se pustí, ale město se již do těchto oprav pustilo. Momentálně jde o investici do rekonstrukce a vybavení školních dílen. Tyto práce měly být podle plánu hotové již na podzim, ale vinou zpoždění a úplného zastavení prací ze strany dodavatelské firmy jsou práce přerušeny. Nyní jsme nuceni hledat nového dodavatele, který by dílo dokončil, což zřejmě nebude úplně snadné.

Autor: Jiří Drozdík

19.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Zámečník údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky - Gabriela Bartošová tel. 352 520 263, - emailem - na adresu gabriela.bartos@nemosok.cz. Pracoviště: Nemos sokolov s.r.o. - nemocnice sokolov, Slovenská, č.p. 545, 356 01 Sokolov 1. Informace: Gabriela Bartoš, +420 352 520 263,734 640 452.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 25 000 Kč

Stavební zámečníci Stavební zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní pozice vhodná pro samostatné pracovníky schopné plnit různé zámečnické řešení zejména na montážích litinových zábradlí, drobných ocelových konstrukcí a opravy stožárů (neprovádíme výškové práce)ochota nepravidelně cestovat na realizace K. Vary, Plzeň a Praha zajímavá činnost také na designovaných konstrukcí. Vhodný ŘP sk.B. Ideální pro uchazeče z Horního Slavkova.. Pracoviště: Jenstar s.r.o., Krátká, č.p. 994, 357 31 Horní Slavkov. Informace: , .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby jinde neuvedení Montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - telefonicky: 725 003 219, v době od 8,00 - do 17,00 hodin, Jednání s uchazečem o zaměstnání každý pátek od 14:00 hodin do 15:00 hodin v sídle firmy Josefa Kajetána Tyla č.p. 1568, Sokolov - telefonický kontakt předem NUTNÝ, , Kontaktní osoba: Škába Martin , , Upřesňující informace:, - jedná se o dokončovací stavební práce, práce i mimo Sokolov, , Požadujeme: , - řidičský průkaz výhodou , - práce vhodná pro fyzicky zdatné (montáž svodidel), , Nabízíme:, příplatky, individuálně dle místa výkonu práce, , Pracovní úvazek: plný, zkrácený, , Pracovní doba: dle domluvy. Pracoviště: Alena kuricynová, Josefa Kajetána Tyla, č.p. 1568, 356 01 Sokolov 1. Informace: Martin Škrába, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 600 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, obráběč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - osobně, e-mailem, tekefonicky: pí Bc. Věra Milotová, tel.: 352 324 454, milotova@liapor.cz, , Požadavky: vyučení v oboru, , Místo výkonu práce: Vintířov č.p. 176. Pracoviště: Lias vintířov, lehký stavební materiál k. s., 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Věra Milotová, +420 352 324 454.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola

Je osud keramické školy zpečetěn? Posudky budovu posílají k zemi

Řidič nedal přednost motorce, pak odjel, policie hledá svědky.

Řidič nedal přednost motorce, pak odjel, policie hledá svědky

Do záchrany chebského hradu půjde přes 30 milionů korun

Cheb - Lešení opět obklopilo chebský hrad. Pokračuje zde další fáze obnovy této památky. Do poloviny roku 2022 má být postupně proinvestováno přes 30 milionů korun.

Řídil a boural zdrogovaný, v krvi měl padesátník toxickou hladinu

Kraslice – Z ohrožení pod vlivem návykové látky se bude před soudem zpovídat padesátiletý muž, kterého přistihli policisté za volantem volva zdrogovaného. A nebylo to rozhodně poprvé.

Pozor na střet s lesní zvěří! Nehod v regionu přibývá

Karlovarský kraj – Zvýšený počet dopravních nehod kvůli střetu se zvěří hlásí policisté v Karlovarském kraji. Jen v uplynulém týdnu mělo kolizi s nimi osm řidičů.

FOTO: Zámek Hluboká, unikát z modelářské dílny odsouzených

Horní Slavkov – Zatím největší model v desetileté historii modelářské dílny dokončují právě v těchto dnech odsouzení ve Věznici Horní Slavkov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT