Letošní školní rok bude pro studenty čtvrtých ročníků plný novinek. Čeká je totiž státní maturita, které dalo před několika dny ministerstvo školství zelenou. Pořádným zápřahem bude také pro kantory. Ti budou muset společně se studenty měnit pravidla, na která byli celá léta zvyklí.
„Jelikož jsme se zapojili do projektu MAG'10, v říjnu u nás na škole proběhne generální zkouška státních maturit,“ potvrdila zástupkyně ředitele Gymnázia Sokolov Daniela Částková s tím, že po generálce se ukáže, jestli jsou nové maturity těžší, nebo lehčí než ty stávající.

Podle ministerstva školství je zkouška maturit nanečisto pro letošní maturanty výhodou, v budoucnu se již nic podobného nebude opakovat.

Jak se na nové maturity chystají kantoři? „Příprava většiny vyučujících probíhá formou školení již přes rok,“ sdělila zástupkyně. Ta také uvedla, že názory učitelů jsou v tomto směru většinou shodné. „Myslím si, že většina kantorů s myšlenkou státních maturit souhlasí, výhrady mají většinou k formě. Více se uvidí až po maturitní generálce. Já osobně mám názor podobný. Se srovnáváním souhlasím, ale měla by být určitě zvolena jednodušší forma,“ řekla Částková.

Podle ní je zásadní změnou délka trvání celých maturit. „V principu se státní maturitou jakožto srovnávací zkouškou souhlasím. Nejsem rád, že zrovna můj ročník bude tím prvním, ale někdy to přijít muselo,“ prohlásil gymnazista Jiří Novák. (fil)