Nervózní atmosféra aktuálně panuje na čtyřech školách v kraji. Kraj totiž jako s jednou z variant řešení situace ve školství počítá i s možností, že by školy v Nejdku, Aši, Lokti a Chodově zrušil. To vyvolává ostrý nesouhlas u učitelů, studentů i veřejnosti.

V Nejdku například vznikla petice, pod kterou se podepsalo 6 200 lidí. „Nechápeme, proč by se naše škola měla rušit. Počty žáků oproti loňskému roku stoupají, a navíc jsme na tom dobře i ekonomicky,“ tvrdí Karel Chaloupka, zástupce ředitele školy a člen petiční komise. „Navíc jsme jedinou školou v kraji, která ve velké míře vzdělává i zdravotně postižené a znevýhodněné žáky. O naše absolventy je zájem u místních firem a málokterý končí na úřadu práce. Proto tento záměr kraje nechápeme,“ dodal Chaloupka.

Stejného názoru je i místostarostka Iveta Drobná. „Mandát mi sice končí, ale minulé i nové zastupitelstvo se shodly na tom, že školu podpoříme a nechceme o ni přijít,“ uvedla Drobná.

Proti záměru kraje se otevřeně postavily radnice v Lokti a Chodově. „Nesouhlasíme se zánikem gymnázia a obchodní akademie, protože pro to neexistuje rozumný důvod. Škola hospodaří nejlépe z gymnázií v kraji, její absolventi nejsou registrováni na úřadu práce a studenti dosahují výborných výsledků v rámci soutěží v celé republice. Všichni uchazeči o studium na vysoké škole byli v loňském maturitním ročníku úspěšní,“ argumentuje starosta Chodova Josef Hora (HNHRM). Současně zmínil, že na záchranu školy už lidé ve městě podepisují petici.

Z návrhu kraje v oblasti středního vzdělávání jsou znepokojeni také v Lokti. „My se proti tomu ostře ohrazujeme! Za prvé město Loket před časem budovu školy prodalo kraji za symbolickou jednu korunu za podmínky, že v ní i nadále bude probíhat vzdělávání. Za druhé je loketská průmyslovka nedílnou součástí genia loci města včetně její 56leté historie a provázanosti školy s životem v centru města. SPŠ v Lokti navíc nemá doposud žádný výraznější problém například s naplněností tříd žáky a financováním chodu školy,“ prohlásil starosta Lokte Jaroslav Hlavsa (ODS). „Je zarážející, že jsme se o celé záležitosti dozvěděli z tisku. Radnici ani vedení školy doposud nikdo oficiálně nekontaktoval. Informovanost ze strany kraje je doslova katastrofální,“ zlobil se zastupitel Petr Zahradníček (TOP 09). I tady sázejí na petici. Od pondělí ji mohou lidé podepisovat v městské knihovně na radnici.

Vedení školy se k situaci nevyjádřilo. Od listopadu mu to zakazuje nařízení zřizovatele. Může tak učinit jen prostřednictvím mluvčího kraje. Pro žáky to však neplatí.
„Doufám, že k žádnému zrušení nedojde, bylo by to nefér. Už jednou jsem musel přecházet ze školy v Sokolově sem do Lokte. Ukončili tam totiž obor Informační technologie,“ řekl student druhého ročníku loketské SPŠ Patrik Hodek z Horního Slavkova.

Vratislav Emler, krajský radní, potvrdil, že není nic rozhodnuto. „V pondělí jsme krajské zastupitele seznámili s aktuální situací ve školství a stále platí tři varianty – buď školy zrušit, nebo udělat menší úpravy, či vše nechat tak, jak je. Nyní máme dva týdny na to, abychom naše názory projednali v rámci politických klubů,“ řekl Emler.

MILAN HLOUŠEK
JAN HAVELKA