Jen základ z pravidel požárního sportu si i letos vzali pořadatelé ze Sboru dobrovolných hasičů Kyselka při Poháru Heinricha Mattoniho. Pokud se někde uvádí, že štafeta či požární útok jsou netradiční, tak právě při těchto závodech to platí stoprocentně. O to více jsou ale pokusy soutěžních družstev zábavnější.

„Nám jde především o to, že se společně sejdeme, dáme si pivko a hlavně je sranda,“ vysvětloval pořadatel závodů Luboš Cupal. Na hřišti v Radošově bojovalo o putovní poháry třináct družstev mužů a deset družstev žen z hasičských sborů z celého kraje. První disciplínou je vždy štafeta, při které si ale závodníci místo štafetového kolíku nebo proudnice předávají kbelík s vodou, místo běžných překážek skáčou přes pneumatiky, bariéru zdolávají na žebříku, běhají s kbelíkem slalom a hlavně poslední závodník musí co nejrychleji vypít sklenici piva. Požární útoky pak provádí družstvo rozšířené o dva členy, závodníci si nejdřív musejí sami připravit terče a místo dvou útočných proudů je na rozdělovači přidaný ještě jeden, prostřední proud, kterým se sestřelují barely plné vody.

A aby si to hasiči užili co nejvíc, čekal je ještě takzvaný losovaný útok. Při něm se soutěžní nářadí připraví na základně jako na běžný útok, pak si ale závodníci vylosují, na jaké pozici soutěžní pokus poběží. Často se tak stává, že si závodníci vyzkouší to, co vůbec netrénovali. Právě v losovaném útoku se v ženské kategorii nejlépe s rozdělením pozicí popraly hasičky z Chodova, a odvezly si tak putovní pohár z této ojedinělé soutěže. Mezi muži nejrychleji běželi hasiči z Mírové. „Všichni dělali úplně něco jiného, než co běžně trénujeme,“ popsal výsledky losování Radek Belička z SDH Mírová. Pohár Heinricha Mattoniho pak v obou kategoriích vyhrál SDH Dalovice. V mužích pak o pouhých osm desetin vteřiny obsadil Horní Slavkov třetí místo před druhou Mírovou. Závody se započítávaly do Karlovarské ligy v požárním sportu. Ta pokračuje tento víkend v Plesné a následující víkend v Horním Slavkově.

Martin Kasal